Žlunga turgaus atnaujinimo planai

Žlunga turgaus atnaujinimo planai

257
0
DALINTIS
dav

Arūnas DAMBRAUSKAS

dav

Bloga žinia: pagrindinės Raseinių turgavietės atnaujinimo konkursas nutrauktas. Kas atsitiko? Raseinių rajono tarybos frakcijose kalbama, kad svarbaus projekto sustabdymui daro įtaką politiniai žaidimai, kurių taisykles galimai nustato vadinamoji „Brostos“ koalicija.

Planai atidedami
Apie turgavietės atnaujinimo projektą buvo paskelbta dar 2017 metų gegužę, o jį įgyvendinti planuota 2019 metų pabaigoje. Tačiau jau akivaizdu, kad svarbių planų laiku įgyvendinti nepavyks.
Priminsime, kad pagal projektą turi būti modernizuota Raseinių miesto prekyvietė ir viešos erdvės Vytauto Didžiojo, Žemaitės, V. Grybo ir Algirdo gatvėse.
Projekto tikslas – sudaryti palankių sąlygų paslaugų sektoriui, verslui plėtoti, padėti gerinti gyvenimo kokybę ir aplinką, didinti Raseinių miesto centrinės dalies patrauklumą.
Turgavietės renovacijai yra numatyti 1 295 368 Eur, kuriuos skiria Europos Sąjungos struktūriniai fondai. Ši investicija iš pagrindų turėtų pakeisti turgavietę ir jos teritoriją, kurioje metams bėgant ir nieko neremontuojant, dėl atmosferos poveikio bei galbūt nenustatytų asmenų veiklos savo amžių atgyvenę pastatai visiškai sunyko ir šiuo metu net kelia žmonėms pavojų. Neatsižvelgiant į tai, daugelis raseiniškių ir toliau turgaus neatsižada. Vieniems prekyvietė yra jų maitintoja, darbovietė arba gyvenimo būdas, o kitiems ji – kaip savotiška pramoga, šventė, kurios nekantriai laukia visą savaitę.

Projektą „apkarpys“
Raseinių rajono savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Gintas Brazas dar 2017 metų gegužę pasakojo, kad atnaujintoje turgavietėje bus sudaryta palankių sąlygų smulkiojo ir vidutinio verslo paslaugų sektoriaus plėtrai, įrengtos laisvalaikio ir poilsio zonos. Bus rekonstruojami esami pastatai, statomas atviras stacionarus prekybos paviljonas, kuriame numatyta galimybė prekiauti iš automobilių, tvarkoma prekyvietės teritorija, įrengiami pėsčiųjų takai, veja, automobilių stovėjimo aikštelė. Prekyvietės teritorijoje bus galimybė organizuoti įvairius renginius, muges, parodas.
„Tikimasi, kad po renovacijos turgavietėje padaugės prekiautojų ir iš kitų Lietuvos rajonų. Nauja infrastruktūra padidins žmonių srautą miesto centre, gerokai išsiplės įvairesnių prekių pasiūla, atsiras galimybė prekiauti visomis savaitės dienomis“, – praėjusių metų optimistiniais planais dalijosi G. Brazas.
Bet atsitiko taip, kad optimistiniai planai atsidūrė aklavietėje ir dabar niekas nesiryžtų prognozuoti, kada Raseiniuose pagaliau bus įrengtas tvarkingas ir šiuolaikinis turgus. Negana to, naujojo turgaus projektą planuojama „apkarpyti“ – tai yra statyti jį paprastesnį, nei buvo skelbiama 2017 metais.

Storesnis „grietinės“ sluoksnis
Praėjusią savaitę „Naujam rytui“ G. Brazas patvirtino, kad Raseinių turgavietės atnaujinimo projekto rangos darbų pirkimas yra nutrauktas. Priežastis – tikslinamas turgavietės techninis projektas.
Paaiškėjo, jog savivaldybė dar nežino, kada bus skelbiamas turgavietės rangos darbų pirkimo konkursas. Pasak redakcijai atsiųsto paaiškinimo, rangos darbų pirkimo konkursas turėtų būti surengtas artimiausiu metu. Kada ateis „artimiausias metas“, niekas, aišku, nežino.
Raseinių rajono tarybos frakcijose svarstoma, jog patikslinus turgavietės techninį projektą, darbų apimtys gali gerokai sumažėti.
„Statybininkai turės atlikti mažiau darbų, bet kaina galbūt liks ta pati. Vadinasi, už paprastesnę turgavietę bus galima daugiau uždirbti. Kaip sakoma, nugriebti storesnį grietinės sluoksnį. Mažai kam įdomu, kad dėl to nukentės visuomenė, kuriai buvo kalbama, jog Raseinių centre atsiras labai moderni ir patogi prekyvietė“, – apgailestavo rajono tarybos narys.
Pašnekovo, nenorinčio, kad būtų paskelbta jo pavardė, paklausėme, kodėl pageidauja likti šešėlyje.
„Man svarbu iškelti problemą, kad visuomenė apie tai sužinotų. Manau, kad naujos turgavietės tema dalykiškiausiai galėtų kalbėti buvęs Raseinių rajono savivaldybės administracijos vadovas Remigijus Ačas, kuris buvo vienas iš turgavietės atnaujinimo projekto iniciatorių. Aš ne viską žinau ir galbūt ne viską galiu pasakyti, nes esame susaistyti tarpfrakcinių susitarimų“, – tvirtino pašnekovas.

Klesti politkavimas
Sužinojęs apie sustabdytą Raseinių turgavietės atnaujinimo projektą R. Ačas apgailestavo dėl savivaldybėje įsivyravusio politikavimo, užkulisinių interesų įsiviešpatavimo, kuris, anot jo, žlugdo darbinį režimą ir gyventojams svarbių planų įgyvendinimą.
R. Ačo nuomone, konkurso dėl turgaus atnaujinimo sąlygas galimai bandoma pritaikyti konkrečiai firmai.
„Niekam ne paslaptis, kad didelę įtaką naujai suformuotos daugumos taryboje sprendimams turi vadinamoji „Brostos“ koalicija. Dar kai dirbau administracijos direktoriumi, buvau spaudžiamas įvairiais būdais“, – „Naujam rytui“ sakė R. Ačas.

Nusitaikė į konkursą
„Naujas rytas“ pasidomėjo, ar konkurse dėl turgavietės planuoja dalyvauti statybų bendrovė „Brosta“.
„Planuojame dalyvauti visuose konkursuose Raseinių rajone. Konkurso dėl turgaus projektas domina dėl to, kad viskas yra vietoje“, – sakė „Brosta“ vadovas Valdas Karabinas (jis yra Raseinių rajono tarybos nario Vidmanto Karabino sūnus).
„Kaip vertinate Raseinių rajono taryboje nuolat pasigirstančių kalbų apie „Brostos“ koaliciją ir jos galimai daroma spaudimą svarbiems projektams?“, – paklausėme V. Karabino.
„Aš niekaip nevertinu. Jūs paleidžiate tą informaciją. Nepasitarę su manimi.“

„Dėl ko mes turėtumėme tartis?..“
„Mes dirbame visoje Lietuvoje. Mes nesame skirti vien tiktai Raseinių rajonui. Darbai Raseinių rajone sudaro gal tik dešimt procentų visos mūsų apyvartos. Dabar Raseiniuose tikimės laimėti daugiau, nes, pasikeitus valdančiajai daugumai, kitaip bus žiūrima į vietinius statybininkus ir konkursų sąlygos gal nebus pritemptos taip, kad jos būtų palankios didžiosioms įmonėms“, – neslėpė ateities vizijos planų „Brostos“ vadovas.

Įžvelgia manipuliacijas
R. Ačas stebėjosi dėl atvirai politizuojamos konkursų aplinkos ir sakė, kad politikavimas ūkinėje veikloje tampa vis aiškesnis, kone įžūliai atviras.
„Neturiu ko slėpti. Niekam ne paslaptis, kad bendrovė „Brosta“ kartu su partneriais skundė kone visus darbų rangos pirkimo konkursus. Dabar, kai su „Brosta“ susiję asmenys suformavo naują daugumos koaliciją taryboje, politiniai vėjai keliami net ten, kur politikavimui neturėtų būti vietos. Kalbu apie gyventojų gerovei skirtus projektus. Deja, pastaruoju metu girdime jau ne apie vieno projekto „užbuksavimą“. Tokių „užbuksavimų“ priežastys, mano nuomone, labai aiškios – bandymai peržiūrėti konkursus, pritaikant juos pagal vadinamosios „Brostos“ koalicijos poreikius“, – savaitraščio „Naujas rytas“ žurnalistui kalbėjo dėl turgavietės atnaujinimo projekto sustabdymo apgailestaujantis R. Ačas.

Komentarai

komentarų

KOMENTARŲ NĖRA

KOMENTUOTI