Meras – kaip su antrankiais. Ar R. Ačas dėl to...

Meras – kaip su antrankiais. Ar R. Ačas dėl to kaltas?

240
0
DALINTIS

Arūnas DAMBRAUSKAS

Besidomintys rajono politinėmis ir ūkinėmis aktualijomis jau turėjo atkreipti dėmesį į mero A. Griciaus pasisakymuose išryškėjusią tendenciją – atsakomybę dėl atsirandančių problemų versti buvusiam savivaldybės administracijos vadovui Remigijui Ačui.

Keli pavyzdžiai. Prieš keletą savaičių paaiškėjo, kad Raseinių rajono savivaldybė yra išnaudojusi visas reprezentacijai numatytas lėšas. Nors lėšos buvo suplanuotos visiems 2018 metams, tačiau jų pritrūko dar nei pusmečiui nepasibaigus.
Niekam ne paslaptis, jog reprezentacijai skirtas lėšas aktyviai naudoja meras Algirdas Gricius. Pasiėmęs dovanų maišelius jis nuolat surengia vadinamuosius „sveikinimų turus“ – dalina valdiškas dovanas senjorams bei šiais metais atžalų sulaukusioms jaunoms šeimoms.
Meras tikina, kad „svekinimo turai“ visiškai nesusiję su artėjančiais rinkimais į savivaldą. Anot mero, dalindamas valdiškas dovanas, jis atlieka merui numatytą funkciją – atstovauja savivaldybės institucijai ir pagerbia dėmesio vertus krašto žmones. Nežinia, kiek yra tikinčių tokiais mero paaiškinimais, tačiau faktas, kad neprasidėjus birželiui baigėsi Raseinių rajono savivaldybės biudžete reprezentacijai numatytos lėšos. O sveikinti juk už valdiškus taip norisi! Ypač artėjant rinkimams.
Todėl mero A. Griciaus vadovaujama Raseinių rajono taryba iš bendro finansų kepalo nusprendė atlaužti įspūdingą gabalą eurų, skirtų sveikinimams, šventėms ir panašiai.
Besiaiškinant, kokiu būdu labai greitai buvo sunaudotos 2018 metams skirtos reprezentacinės lėšos, buvo paaiškinta, kad meras čia niekuo dėtas. Visa atsakomybė neva tenkanti buvusiam savivaldybės administracijos direktoriui R. Ačui.
Pavyzdžiui, meras A. Gricius aiškino, kad vien gėlių puokštėms kas mėnesį kartais būdavo išleidžiama po 400 eurų. Įdomu tai, kad R. Ačas ne viename viešame pasisakyme yra akcentavęs, jog pats nėra užsakęs nei vienos puokštės. Bet ar dabar kam nors tai rūpi? Juk viską galima suversti ant R. Ačo. Tai ir varome! Nestabdome!
Tačiau tokiu abejotinu užsidegimu minėtame tarybos posėdyje suabejojo tarybos narys V. Kuzmarskis.
„Meras žinojo, kur išleidžiama apie 90 procentų reprezentacijos lėšų. Turiu tai galinčius įrodyti liudytojus“, – pasakė V. Kuzmarskis, leisdamas aiškiai suprasti, kad nesąžininga kratytis atsakomybės.
Merą sunervino tokie buvusio bendražygio žodžiai ir jis pasakė, kad kolega turės už tai atsakyti.
Labai tikėtina, kad V. Kuzmarskio teiginiai yra šimtaprocentiniai, mat jis keletą pastarųjų metų buvo itin artimas A. Griciaus bendražygis – pavyzdžiui, vadovavo rinkimų štabui, kurio pastangomis A. Gricius buvo išrinktas Raseinių krašto meru. Ne paslaptis, V. Kuzmarskis su A. Griciumi prie vieno stalo aptardavo, jei ne visus, tai bent jau daugelį savivaldos reikalų. Bet, panašu, jog dabar ir V. Kuzmarskis tapo A. Griciaus „skriaudėju“.
Jau seniai viešumoje svarstoma, kad sunku suvokti, kas vyksta mero A. Griciaus aplinkoje. Nenorime išvedžioti, spėlioti, daryti prielaidų. Vienintelė išeitis tokioje situacijoje – faktinės aplinkybės.
Neseniai meras vėl bandė valyti savo mundurą, tarsi skalbimo priemonę naudodamas R. Ačo vardą. Tai atsitiko Ariogaloje, kurioje planuojama praretinti medžius ir įkurti naują aikštę. Ariogalos gyventojams toks sumanymas pasirodė visiškai nepriimtinas ir jie ėmė protestuoti planuojamam medžių kirtimui.
Ta proga meras A. Gricius pasakė, jog apie planuojamą medžių kirtimą nieko nežinojęs. Tvirtino, jog administracijos direktoriumi dirbant R. Ačui, jis, A. Gricius, buvęs atribotas nuo visų einamųjų reikalų.
Keista. Juk apie planą gerokai pakeisti Ariogalos centrinės aikštės vaizdą (praretinant medžių ir pagausinant betono) tikrai buvo žinoma jau 2014 – 2015 metais. R. Ačas savivaldybėje pradėjo dirbti tik 2016 metų gruodį. 2014 – 2015 metais viešai buvo skelbiamos projekto vizualizacijos. Niekam ne paslaptis, kad projekto architektūrinė dalis buvo pradedama plėtoti administracijos direktoriumi dirbant Algimantui Mieliniui ir toliau plėtojama savivaldybei pradėjus vadovauti A. Griciui.
Kaip tada suprasti tą mero deklaruojamą „nežinojimą“. Norėdami pateikti išsamų vaizdą, paprašėme, kad šiai apžvalgai komentarą pateiktų mero „apkalbėtas“ R. Ačas. Anot jo, tvirtindamas, neva nieko nežino, meras eilinį kartą apsimelavo.
„Laikraščiui „Alio, Raseiniai“ aiškindamas apie Ariogalos parką meras bandė įtikinti, kad su Ariogalos viešosios erdvės projektu jis buvo nesusipažinęs. Anot mero, direktorius R. Ačas jį buvo nušalinęs nuo informacijos. Būtų galima pagalvoti, kad vos ne su spygliuota viela buvau aptvėręs visus dokumetus ir informaciją, gal net merui antrankius buvau uždėjęs, todėl jis nieko nežinojo apie medžių likimą Ariogaloje. Net neabejoju, kad jo didenybė meras sąmoningai nutylėjo, kad tiek Aiogalos parkas, tiek Raseiniuose rengiamas Nepriklausomybės gynėjų parkelis – tai A. Griciaus ir tuomečio administracijos direktoriaus A. Mielinio užgaidų ir fantazijų kūrinys. Man pradėjus dirbti administracijos direktoriumi, politiniai sprendimai vykdyti minėtus projektus ir visi kiti sprendiniai, liečiantys tuos projektus, jau buvo priimti. Man ir mano pavaduotojui Dariui Ulickui teko srėbti jau užvirtą košę, nes minėtų projektų sąmatos buvo nerealiai didelės, o tokių pinigų savivaldybė neturėjo. Prie ES finansavimo būtų tekę ieškoti daug didesnio biudžetinio finansavimo, todėl pagrindinis rūpestis, tekęs man ir D. Ulickui, buvo tų projektų optimizavimas.
Jo didenybė meras lyg niekur nieko tvirtina, kad prie projektų tiesiog nebuvo prileidžiamas. Ta proga noriu priminti, kad kiekvieną mėnesį buvo rengiami projektų aptarimai (2017 metais tokių aptarimų buvo net dešimt). Aptarimuose dalyvaudavo visi atsakingi specialistai, meras, o kartais ir vicemerė Gitana Rašimienė.
Projektų aptarimo metu meras išsakydavo savo pastabas, pamokymus, pastebėjimus. Turint galvoje, kad projektas, galėjęs liūdnai nulemti medžių Ariogaloje likimą, buvo pradėtas bei vystytas A. Mielinio ir A. Griciaus vadovavimo laikais, manau, aikštę Ariogaloje būtų galima pavadinti „Griciaus ir Mielinio“ vardais, nes jie buvo tikrieji „gaspadoriai“.
Noriu atkreipti dėmesį, kad A. Griciaus „taktika“ visas „šiškas“ mesti R. Ačui darosi absurdiška ir iki juoko nuspėjama. Labai patogu, kai į visus problemiškus klausimus turi iš anksto parengtą atsakymą – „kaltas R. Ačas“. Taip elgiasi maži vaikai: kai juos giria, vaikšto galvas iškėlę, bet kai prikakoja į kelnes, slepiasi ir bando išvengti gėdos. Jei jau A. Gricius mano asmenyje bando ieškoti atpirkimo ožio, gal man reikėtų prisiimti atsakomybę ir dėl jo santykių su Gitana… Gal ir čia aš esu kaltas? Naudodamasis proga norėčiau jo didenybę merą paraginti kalbėti dalykiškai, argumentuotai ir bent kartą pasižiūrėti į save savikritiškai“, – ragino A. Griciaus priekaištų nuolat sulaukiantis buvęs savivaldybės administracijos direktorius R. Ačas.

Komentarai

komentarų

KOMENTARŲ NĖRA

KOMENTUOTI