Kruša! Kur kruša? L. Kavaliausko kabinete

Kruša! Kur kruša? L. Kavaliausko kabinete

243
0
DALINTIS

Arūnas DAMBRAUSKAS

Vartodami žodį „kruša“ kalbame apie gamtinį reiškinį, bet gali kilti ir kitokių asociacijų, nes tas žodis turi kelias dešimtis reikšmių. Šioje apžvalgoje norime parodyti, kokia kruša vyksta Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus
L. Kavaliausko kabinete.

Prabilo apie krušą
Birželio 25 dieną Raseinių rajono savivaldybės kabinete surengtoje įprastoje spaudos konferencijoje savivaldybės administracijos direktorius Liudas Kavaliauskas papasakojo istoriją apie krušą, kuri siautėjo Miuncheno apylinkėse.
Atsivėręs dangus maždaug 4 centimetrų dydžio ledo gabalais subombardavo „Volkswagen“ gamyklos kieme stovėjusius kelis šimtus naujutėlaičių „Volkswagen Tiguan“. Iš žvilgančios automobilių apdailos liko skutai. Suniokotus automobilius vėl teko varyti į gamybines patalpas. Taip „Volkswagen Tiguan“ užsakovai laiku nesulaukė sutartos prekės. Tarp užsakovų – ir Raseinių rajono savivaldybė, kuriai planuota atgabenti 5 „Volkswagen Tiguan“. Iki šiol pavyko gauti tik vieną, išvengusį krušos.
Istoriją apie neregėtą krušą L. Kavaliauskas žurnalistams papasakojo, atsakydamas į klausimą, ar Raseinių rajono seniūnijos sulauks naujų automobilių. Seniūnams tai labai svarbus klausimas, mat dauguma seniūnijų turi senus ir nuolat gendančius automobilius. Juokaujama, kad ruošiamasi persėsti ant arklių arba dviračių. Spaudos konferencijoje L. Kavaliauskas sakė, kad suniokoti automobiliai turėtų būti sutvarkyti maždaug iki šių metų pabaigos.
Tačiau L. Kavaliausko pasisakymas apie planus sujaukusią krušą prieštaravo ankstesniam jo pasisakymui. Kai birželio 21 d. vykusiame Raseinių rajono tarybos posėdyje judėjimo RASAI valdybos pirmininkas Romaldas Zubiela paprašė L. Kavaliauską informuoti, ar seniūnai sulauks naujų ratų, ar jau metas dairytis arklių, L. Kavaliauskas paaiškino, kad lėšos automobiliams pirkti bus numatytos kitų metų biudžete.
Tačiau birželio 25 dieną, jau minėtos spaudos konferencijos metu, L. Kavaliauskas prabilo apie krušą. Pasirodo, seniūnai jau netrukus būtų sulaukę automobilių, bet planus sukapojo ledo gabalai. Paklaustas, kodėl apie krušą papasakojo tik dabar, o ne tarybos posėdžio metu, L. Kavaliauskas sakė: „Bandžiau paaiškinti, bet niekas nesiklausė“.

Liko neaišku
Bet šiuo paaiškinimu painiava dėl krušos nepasibaigė.
Birželio 29 dieną vykusiame tarybos posėdyje L. Kavaliauskas vėl pasakojo apie „Volkswagen Tiguan“. Bet pasakojo visai kitaip nei ik tol. Jis baisėjosi, kad Raseinių rajono savivaldybei buvo užsakyti brangūs „Volkswagen Tiguan“ ir kad jais planavo važiuoti ne seniūnai, bet administracijos vadovai. O gal – ir seniūnai, ir administracijos vadovai? O gal niekas? O gal tik L. Kavaliauskas ir meras A. Gricius? Taip ir liko neaišku.
Atrodo, kad geras ledo gabalas pataikė į galvą man arba L. Kavaliauskui, arba L. Kavaliausko paaiškinimų nesupratusiems tarybos nariams. Po galais, tokią krušą! Sunku suprasti, kodėl ir kur ta kruša vyksta – galvose, sąžinėje ar danguje. Aš manau, kad L. Kavaliausko kabinete.
Paaiškinsiu, kodėl taip manau. Jau minėtame birželio 29 dienos Raseinių rajono tarybos posėdyje L. Kavaliauskas nagrinėjo, galima sakyti, fundamentalų dokumentą-raštą, kuriame opozicijos nariai mero A. Griciaus prašė paaiškinti viešai pateiktus jo teiginius, kodėl Raseinių rajono taryboje reikėjo suformuoti naują valdančiąją daugumą.
Vienas mero teiginių buvo toks – į Raseinių rajono savivaldybę priimami dirbti ne kompetentingi darbuotojai, neva užtenka to, kad jie būtų politiškai lojalūs. Bandydamas paaiškinti tokių mero teiginių pagrįstumą L. Kavaliauskas, štai ką pasakė.
Anot L. Kavaliausko, savivaldybėje dirba du atstovai ryšiams su visuomene. Anot L. Kavaliausko, vieno jų atlyginimas yra kaip direktoriaus. Anot L. Kavaliausko, jis tą atstovą pasikvietęs į savo kabinetą ir paprašęs paaiškinti, už ką jis gauna atlyginimą. Anot L. Kavaliausko, atstovas paaiškinęs, jog nežinantis, už ką gauna.

Keisti paaiškinimai
Tokie L. Kavaliausko paaiškinimai man pasirodė kaip tikra kruša. Kažkokia velniava, kuria sunku patikėti.
Dėl daugelio priežasčių. Pasidomėjęs sužinojau, kad ryšiams su visuomene specialisto atlyginimas visai ne toks kaip direktoriaus – gerokai mažesnis. Bet tai tik krušos pradžia.
Pagal L. Kavaliauską būtų, jog atstovas ryšiams su visuomene yra nekompetentingas. Bet faktai štai tokie: tas „nekompetentingas“ atstovas ryšiams su visuomene universitete yra baigęs žurnalistikos studijas, dirbti žurnalistu pradėjo dar studijų metais. Paskui tas, anot L. Kavaliausko, nekompetentingas atstovas ryšiams su visuomene, daug metų dirbo žurnalistu Lietuvos radijuje ir televizijoje, vėliau „Kauno dienoje“, paskui buvo „Lietuvos ryto“ žurnalo „Ekstra“ redaktoriaus pavaduotojas, dar vėliau – „Kauno dienos“ vyriausiasis redaktorius. 45 metus aukščiausių standartų žurnalistikos bendrovėse dirbusį žurnalistą L. Kavaliauskas apibūdino kaip nekompetentingą.
Tas žmogus, kuris, anot L. Kavaliausko, pasakė nežinantis už ką gauną atlyginimą – kas savaitę rengė keturių puslapių leidinį „Savivaldybės žinios“ (per mėnesį – apie 30-40 publikacijų su nuotraukomis). Tai nemenkas krūvis, kuris neretai reikalauja dirbti ir vakarais, ir savaitgaliais (kai ruošiami reportažai iš renginių). Be to, jis rengė spaudos konferencijas, rašė publikacijas, darė nuotraukas Raseinių rajono savivaldybės tinklalapiui www.raseiniai.lt.
Kas L. Kavaliausko nuomone, tada yra profesionalumas? Panašu, kad Miunchene prasidėjusi kruša atidundėjo iki Raseinių, išmalė L. Kavaliausko kabineto langus ir kai kam labai subaladojo galvą.

Meras dar kartą supyko
Kalbėdamas apie „nežinantį už ką gauna atlyginimą“ specialistą, L. Kavaliauskas klausė – ar tai racionalus savivaldybės lėšų naudojimas (suprask – tragiškai neracionalus, jei atlyginimą gauna žmogus, „nežinantis“ ką dirba).
Šioje vietoje reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad racionalų ir neracionalų lėšų naudojimą keistai aiškinančio L. Kavaliausko vadovaujamai administracijai nuspręsta papildomai skirti 55 tūkst. eurų. Darbui gerinti ir reprezentacinėms reikmėms. Ar tai racionalus budžeto lėšų naudojimas?
L. Kavaliauskas tvirtino, kad labai racionalus ir labai sveikintinas, pagirtinas. Pasak jo, buvę administracijos vadovai per keletą mėnesių išleido visas reprezentacijai numatytas ir skirtas lėšas, todėl reikia naujų.
Tačiau tokiu tvirtinimu buvo suabejota. Antai tarybos narys V. Kuzmarskis atkreipė dėmesį, jog apie reprezentacijoms skirtų lėšų naudojimą žinojo meras A. Gricius.
„Meras žinojo, kur išleidžiama apie 90 procentų reprezentacijos lėšų, apie kurias kalba L. Kavaliauskas. Turiu tai galinčius patvirtinti liudytojus“, – tarybos posėdyje sakė V. Kuzmarskis.
Tai išgirdęs meras užsirūstino, paneigė V. Kuzmarskio žodžius ir pasakė, kad V. Kuzmarskis už tai turės atsakyti.

Manipuliavimo priemonės
Panašu, kad reprezentacinės lėšos tapo manipuliavimo priemone.
Atrodo, jog L. Kavaliausko vadovaujama administracija veliasi į dar vieną manipuliaciją – skubiai pakeitė Raseinių rajono savivaldybei priklausančių įstaigų valdybų sudėtis ir planuoja atleisti įstaigų vadovus.
Į tokį karštligišką ir logiškai nepaaiškinamą skubėjimą atkreipė dėmesį tarybos narys Edgaras Juška ir naujosios administracijos vadovams patarė pristabdyti arklius.
Opozicijos vardu pareiškimą perskaitęs E. Juška pabrėžė, jog nesuprantamai skubus savivaldybės įstaigų vadovybės keitimas gali pridaryti žalos, kurią paskui gali tekti padengti savivaldybės lėšomis.
Opozicijos pareiškime atkreiptas dėmesys į elementarią logiką – vadovaujančių asmenų keitimas turi būti pagrįstas ekonominiais argumentais, o ne išankstinėmis nuostatomis.
Tačiau panašu, kad ekonominių argumentų kol kas nėra nei vieno. Tai pripažino ir pats L. Kavaliauskas. Paskutiniame tarybos posėdyje jis pasakė, kad savivaldybės įstaigų valdybas reikėjo pakeisti greitai, o paskui bus štai kas: nuo pirmadienio (liepos 2 dienos) L. Kavaliauskas pažadėjo lankytis pirmuosiuose valdybų posėdžiuose ir, anot jo, išsiaiškinti, kokia yra situacija.
Logika tokia – pirma pakeičiame, o paskui žiūrime, kaip tokius pakeitimus būtų galima pagrįsti. Žodžiu, pirma kerpame, paskui matuojame. Prokrusto lova. Priminsime, kad Prokrustas – graikų mitologijos personažas. Milžinas ir plėšikas, jėga guldydavęs žmones į lovą. Tiems, kurie už lovą būdavo ilgesni, nukirsdavo kojas, o tiems, kurie trumpesni – jas ištempdavo.
Šioje apžvalgoje norisi atkreipti dėmesį, kad faktus visaip „tampyti“ mokanti naujoji Raseinių rajono savivaldybės administracija, „tampymo“ srityje, ko gero, darbuosis iš peties.
O kaip bus dėl konkrečių darbų? Norėdami sužinoti, ką šią savaitę planuoja nuveikti naujasis administracijos vadovas L. Kavaliauskas, atsivertėme jo darbotvarkę. Darbotvarkė buvo tuščia.

Komentarai

komentarų

KOMENTARŲ NĖRA

KOMENTUOTI