Politinių daržovių lysvėje

Politinių daržovių lysvėje

397
0
DALINTIS
Arūnas DAMBRAUSKAS
„Tvarkos ir teisingumo“ partijos Raseinių skyriaus narys G. Šulinskas parodė, jog yra seklys morka.
ŠulinskasJo kolegė A. O. Radčenko atskleidė esanti neišraunama ropė. Ar tai tik atsitiktinė daržovių krūvelė? O gal lysvė, kurią bando suformuoti „Brostos“ techniką pasikinkęs tvarkiečių lyderis V. Karabinas?

 

 

Svirduliuojantys konservatoriai
Rašėme, jog Raseinių rajono savivaldybės taryboje neseniai susiformavo naujoji valdančioji dauguma. Joje yra septyni socdemai, kurie po savo sparneliu sutiko priglausti du konservatorius (Sigitą Vaičių ir Andrių Bautronį). Prie šios kompanijos dar prisijungė meras Algirdas Gricius, vicemerė Gitana Rašimienė ir trys tvarkiečiai – Aldona Ona Radčenko, Petras Vežbavičius ir Vidmantas Karabinas.
Esame atkreipę dėmesį į keistą socdemų ir konservatorių sąjungą bei raudonus antausius ant konservatorių žandų. Jei nuo antausių galima svirduliuoti, – tai konservatoriams taip ir atsitiko – jie lyg apspangę nusvirduliavo į kairę, taip nuvildami dalį potencialių savo rinkėjų.
Negana to, kairėn besvirduliuojantiems konservatoriams savo petį paslaugiai pakišo teisiamos partijos atstovai – jau minėti Raseinių rajono tvarkiečiai A. O. Radčenko, P. Vežbavičius ir V. Karabinas. Konservatoriai dėkingi atsirėmė. Taip ir liko stovėti: keistai nusvirę į kairę.
Bet ar galima pasikliauti tvarkiečių petimi? Ar neatsitiks taip, kaip Raseinių rajono taryboje jau ne kartą pasitaikė: naujosios koalicijos partneriai įsivels į intrigas, ims skaldyti vieni kitiems antausius ir vėl sukels grybų karą? Tai klausimai, kurie paskatino parašyti šią apžvalgą.

Menkas raštingumas
Sumaišties ir neprognozuojamų veiksmų padeda išvengti tam tikri politinės kultūros standartai. Tačiau juos reikia žinoti ir jų laikytis. Čia nekalbame apie kokį nors rafinuotą išmanymą. Turime galvoje paprastą politinės kultūros abėcėlę. Bet, atrodo, ne visi apie tokią žino. Susidaro įspūdis, kad būtent tvarkiečiai jos nėra nei matę, nei uostę.
Kodėl būtent tvarkiečiai? Mat kitų partijų ir visuomeninių judėjimų atstovai kertinių politinės kultūros normų neignoruoja. Pavyzdžiui, neseniai Raseinių rajono savivaldybės taryboje pasikeitus valdančiajai koalicijai, daugumai nebepriklausantis judėjimo RASAI atstovas Romaldas Zubiela paskelbė paliekantis Kaimo reikalų, ekologijos ir teritorijų planavimo komiteto vadovo postą. Tą patį padarė ir valdančiajai daugumai nebepriklausančios Darbo partijos atstovas Vaidas Kuzmarskis, atsistatydinęs iš Ūkio ir informacinės visuomenės plėtros komiteto vadovo posto. Taip elgiasi visi politikai ne tik savivaldybėse, bet ir Seime (nekalbant apie Vakarų Europos valstybes).

Nemoka ar nenori?
Tačiau taip elgtis nemoka Raseinių rajono tvarkiečiai. Būtent – A. O. Radčenko. Kaip reikia spjauti į politinės kultūros reikalavimus, ji rodo jau nuo praėjusių metų lapkričio. Mat lapkričio 22 dieną Raseinių rajono taryboje esančios frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ nariai paskelbė, kad traukiasi iš valdančiosios koalicijos. Bet A. O. Radčenko pasitraukė tik viena koja – ji ir toliau vadovavo Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komitetui. Toks tvarkietės dviveidiškumas neužkliuvo nei jos kolegoms, nei skyriaus vadovui Vidmantui Karabinui, nei merui Algirdui Griciui, nors buvo akivaizdu, kad A. O. Radčenko elgesys – pribloškiantis.
Sužinojęs, kad politikas taip liguistai gali suaugti su kėde, nustebimo neslėpė Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto Seime pirmininkas Povilas Urbšys.
„Skaidrioje politikoje moralinės vertybės yra svarbios. Bet, kai skaidrumo nereikia, tada į pirmą vietą iškyla asmeniniai interesai. Jei pasitraukiama iš sukurto politinio darinio, logiška, kad reikia palikti politinio pasitikėjimo postus. Jeigu lieka, – tai ženklas, kad yra įvykęs kažkoks sandėris ir to sandorio objektas – kėdė“, – aptardamas A. O. Radčenkos atvejį svarstė P. Urbšys.
Panašiais pastebėjimais dalijosi ir Seimo senbuvis Algirdas Sysas. „Pasitraukti ar nepasitraukti iš posto, yra politinės kultūros klausimas. Tai gana elementaru – jei aš traukiuosi iš valdančiosios koalicijos, labai keistai atrodytų, jei likčiau komiteto pirmininku. Tai sprendimas, susijęs su moralinėmis nuostatomis ir politiniu raštingumu“, – atkreipė dėmesį parlamentaras.
Tačiau net ir po tokių komentarų tvarkietė A. O. Radčenko nepakilo nuo kėdės. Liko kaip įaugusi. Ir iki šiol pūpso lyg daržovė kreivoje politinėje lysvėje.

Seklys morka
„Tvarkietišką“ požiūrį į elgesio kultūrą parodė ir A. O. Radčenko kolega Gytis Šulinskas. Paaiškėjo, kad šis vyrukas į savo tiesioginių vadovų kabinetus slapčia nešasi garso įrašymo aparatūrytę, paskui lekia į redakcijas ir paviešina sau palankius pokalbius. Sau nepalankių pokalbių šis vyrukas neįrašo arba neviešina, – tai yra elgiasi selektyviai, – tai būdinga įvairaus plauko manipuliatoriams.
Kad G. Šulinskas yra seklys morka, paaiškėjo praėjusį balandį: į laikraštį „Alio, Raseiniai“ jis nunešė slapčia padarytą pokalbio įrašą su tuomečiu Savivaldybės administracijos direktoriumi Remigijumi Aču. Laikraštis tą pokalbį išspausdino. G. Šulinskas įsivaizdavo, kad slapta įrašytas dialogas neva turėtų atskleisti, kad R. Ačas jį spaudė. G. Šulinskas buvo labai supykęs, kad R. Ačas jį atleido iš pareigų. Kėdės netekęs tvarkietis viešai skelbėsi neva buvęs puikus Savivaldybės įmonės „Raseinių butų ūkis“ vadovas. Tačiau nutylėjo, kad jo vadovautos įmonės vykdoma renovacija žmonėms apkarto: raseiniškių skundai dėl renovacijos nesklandumų pasiekė STT, Prezidentūrą, įmonės veikla susidomėjo prokuratūra.

Keistas bendradarbis
Buvo atkreiptas dėmesys, jog neperspėjus, paslapčiomis įrašytą pokalbį išspausdinęs laikraštis nepateikė paties R. Ačo komentaro (dėl tokio vienpusiškumo leidinys „Alio, Raseiniai“ jau yra perspėtas žurnalistų etikos sargų).
Savivaldybės užkulisiuose jau senokai išnarstyta komiška istorija, kai į R. Ačo kabinetą atėjęs G. Šulinskas prašė padidinti atlyginimą ir siūlė draugiškai pasišnekėti prie butelio. Galima neabejoti, kad G. Šulinskas to pokalbio neįrašė, nes yra paprasta kaip samtis taisyklė: slapukai įrašo ir viešina tik sau palankius pokalbius. Negi viešai skelbsi, kad nepateikęs darbo rezultatų prašai didinti atlyginimą ir dar siūlai pasišnekėti prie butelio?
Akivaizdu, kad būsimiems R. Šulinsko vadovams (naujoji koalicija jį planuoja skirti Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju) reikėtų būti labai atsargiems – mat didelė tikimybė, kad R. Šulinskas darbe sukinėsis gudriai pasislėpęs įrašymo prietaisiuką ir bus pasirengęs su įrašytu pokalbiu nudulkėti į artimiausią laikraštį.

Keitė kaip cigaretes
Tvarkiečių politinėje lysvėje neseniai įdomius pumpurus iškleidė P. Vežbavičius. Tai atsitiko paskutiniame Raseinių rajono tarybos posėdyje, kai Savivaldybės administracijos direktorius Darius Ulickas viešai užsiminė apie buvusį P. Vežbavičiaus principingumą. Kažkodėl P. Vežbavičius suirzo. Matyt, įžvelgė pasišaipymą. Tačiau, kiek teko girdėti, D. Ulickas nuoširdžiai dėkojo. Situacija buvo gana paprasta. Pasikeitus valdančiajai daugumai D. Ulickas, kaip ir reikalauja politinės kultūros standartai, naujajam Savivaldybės administracijos vadovui Liudui Kavaliauskui įteikė prašymą dėl atleidimo. Raseinių rajono savivaldybėje tai gana neįprasta, nes, kai kas prie kėdžių yra prisibetonavęs panašiai kaip ir A. O. Radčenko. Korektiškai palikdamas postą, D. Ulickas, be abejonės, prisiminė P. Vežbavičiaus kadaise parodytą politinio principingumo pavyzdį (būtent apie tai buvo viešai pasakyta jo replika, nepatikusi P. Vežbavičiui).
Tiesa, P. Vežbavičius principingai pasielgė senokai – 2010 metais. Tuo metu Raseinių rajono taryboje susiformavo nauja politinė dauguma. Tvarkietis P. Vežbavičius tada dirbo meru. Naujoji dauguma jam pasiūlė Savivaldybės administracijos direktoriumi paskirti L. Kavaliauską (tą patį, kuris neseniai vėl tapo direktoriumi), tačiau P. Vežbavičius tai padaryti atsisakė, nors sutikdamas būtų išsaugojęs mero postą. Tai iš tiesų buvo principingas P. Vežbavičiaus žingsnis. Tačiau dabar principai jau, atrodo, tik apsunkina. P. Vežbavičiaus politiniai viražai liudija, kad partijas galima keisti kaip surūkytas cigaretes. Pavyzdžiui, 2010 metais P. Vežbavičius iš partijos „Tvarka ir teisingumas“ perbėgo į judėjimą RASAI, 2012 metais iš judėjimo RASAI perėjo į skandalingo verslininko Vladimiro Romanovo suburtą Lietuvos žmonių partiją, paskui sugrįžo į gūžtą, iš kurios buvo išlėkęs – „Tvarkos ir teisingumo“ partiją.
Šios partijos Raseinių skyrius ir naujoji tarybos dauguma Savivaldybės užkulisiuose jau senokai vadinama „Brostos“ koalicija. „Brosta“ yra skyriaus vadovo V. Karabino sūnaus įmonė, pasižyminti skundų raitymo srityje.
Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir projektų valdymo skyriaus vyr. specialistė Danutė Banienė yra informavusi, kad daugiausiai viešųjų pirkimų yra apskundusi būtent „Brosta“. Tai viena priežasčių, kodėl įvairūs darbai Raseinių rajone stringa. Liaudiškai tariant, tokia situacija užkinsa. Bet tik ne pačius knisėjus, knisančius keistas politinių daržovių lysves.

Komentarai

komentarų

KOMENTARŲ NĖRA

KOMENTUOTI