„Alio Raseiniams“ – žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos įspėjimas

„Alio Raseiniams“ – žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos įspėjimas

346
0
DALINTIS
dav

Arūnas DAMBRAUSKAS

Savaitraštis „Alio, Raseiniai“ sulaukė oficialaus įspėjimo, kad elgiasi nesąžiningai: pateikia netikslią informaciją bei neužtikrina nuomonių įvairovės. Tokios išvados padarytos vėliau, kai laikraštyje buvo išspausdinta publikacija „Mažame rajone didelio masto korupcija“.

Įžvelgia neteisėtą elgesį
Į šią publikaciją dėmesys buvo atkreiptas tada, kai dėl jos turinio į Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybą kreipėsi tuometis Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktorius Remigijus Ačas.
R. Ačas nurodo, kad minėtoje publikacijoje be jokio faktinio pagrindimo jam (R. Ačui) priskiriamas neteisėtas, nusikalstamas elgesys – jis viešai apkaltintas sukčiavimu viešuosiuose pirkimuose.
R. Ačas atkreipė dėmesį, kad publikacijoje nenurodytas nei vienas šaltinis, kuris patvirtintų, kad skelbiama informacija yra tikra ir teisinga.

„Alio, Raseiniai“ teisinasi
Savo paaiškinimą komisijai pateikė „Alio Raseinių“ atstovai. „Alio, Raseiniai“ teisinasi, kad publikacijoje „Mažame rajone didelio masto korupcija“ išsakyti teiginiai yra ne faktai, bet tik nuomonės ir samprotavimai.
„Alio Raseinių“ komisijai nusiųstame paaiškinime dėstoma, kad publikacijos autoriaus Pauliaus Sendrausko pasakymai „esu įsitikinęs“, „net neabejoju“ rodo, kad publikacijoje pateikiama informacija tėra nuomonė, subjektyvus situacijos supratimas.
„Nuomonei negali būti taikomi tiesos ir objektyvumo kriterijai“, – dėstoma „Alio Raseinių“ išsisukinėjime, atskleidžiančiame, kad minėtame rašinyje nereikia ieškoti tiesos ir objektyvumo.

Elgiasi nesąžiningai
Etikos inspektoriai savo išvadose pabrėžė, kad nuomonė turi būti išsakoma etiškai ir sąžiningai. Sprendime akcentuojama, kad „Alio, Raseiniai“ „paskleidė netikslią informaciją, todėl pažeidė visuomenės informavimo principus bei neužtikrino nuomonių įvairovės, elgėsi nesąžiningai.“
Komisijos išvadose sakoma: „Atkreiptinas dėmesys, kad publikacijoje išsakoma itin arši kritika pareiškėjui (R. Ačui), tačiau nepateikiamas pareiškėjo komentaras. Darytina išvada, kad viešosios informacijos rengėjas (skleidėjas) publikaciją paskleidė neužtikrinęs nuomonių įvairovės principo laikymosi. Atsižvelgiant į tai, kad nagrinėjamas teiginys neturi pakankamai faktinio pagrindo, viešosios informacijos rengėjo („Alio Raseinių“) elgesys, paskelbiant tokio pobūdžio nuomonę, vertinamas kaip nesąžiningas.“
„Naujas rytas“ paprašė, kad Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos vadovė Gražina Ramanauskienė-Tiumenevienė paaiškintų, kodėl laikraščiui „Alio, Raseiniai“ buvo nusiųstas įspėjimas.
„Įspėjimo tikslas – atkreipti laikraščio leidėjų dėmesį, kad ateityje vengtų Visuomenės informavimo įstatymo pažeidimo atvejų, kad būtų paisoma Visuomenės informavimo įstatymo nuostatų“, – savaitraščiui „Naujas rytas“ sakė tarnybos vadovė.
„Naujo ryto“ žiniomis, „Alio Raseinių“ redakcija pastaruoju metu sulaukia ne vieno skundo dėl iškraipomos ar melagingos informacijos. Redakcijai yra siunčiami pareiškimai dėl tikrovės neatitinkančios informacijos paneigimo, tačiau į juos nekreipiamas dėmesys. Nusivylę „Alio Raseinių“ pozicija, pareiškėjai nusprendė kreiptis į institucijas, prižiūrinčias, kaip įgyvendinamos Visuomenės informavimo įstatymo nuostatos.

Į posėdį neatvyko
Visuomenės informavimo nuostatas pažeidusi publikacija „Mažame rajone didelė korupcija“ praėjusį trečiadienį turėjo būti svarstoma dar vienoje institucijoje, bet savaitraščio „Alio, Raseiniai“ atstovai posėdyje nepasirodė.
Posėdį buvo surengusi Visuomenės informavimo etikos komisija. Šios komisijos paskirtis – nagrinėti, kaip žurnalistai laikosi Žurnalistų etikos kodekso.
Į Visuomenės informavimo etikos komisijos posėdį iškviesti „Alio Raseinių“ atstovai paaiškino, kad yra išvykę. Kitą savaitę komisija spręs, ar laukti, kol jie sugrįš, ar priimti sprendimą jiems nedalyvaujant.

Komentarai

komentarų

KOMENTARŲ NĖRA

KOMENTUOTI