Senolių išmintis: šaltas balandis – karšta vasara

Senolių išmintis: šaltas balandis – karšta vasara

558
0
DALINTIS
„Velykų“ medis.

Stanislava TIJŪNAITIENĖ


Pavasaris, o kieme šeimininkauja žiema: temperatūra naktimis žemiau nulio, o ir dienomis pavasaris elgiasi labai kukliai, kaip prieškario jaunamartė – vėsa ir žvarbus vėjas. O skaitytojai mus užpuolė su žiemiškais Velykų komentarais ir prognozių apie tikrą pavasarį prašymais. Klimatologai prognozuoja, kad turėsime tradicinę lietuvišką vasarą, tačiau jos metu netrūks ir įdomybių. O paskutinis pavasario mėnuo – gegužė – bus šiltesnis nei įprasta, bet birželis turėtų būti kiek vėsesnis.

Nenormalus pavasaris?

Virš išsprogusių karklų renkasi sniego debesys.
Virš išsprogusių karklų renkasi sniego debesys.

Mūsų skaitytojai stebisi „nenormaliu pavasariu“, kai balandžio pradžioje vienmarškiniai vaikštinėjo, o į Velykas per sniegą brido, kai oro temperatūra šoka polkas, kai nebežinai: dar žiema ar jau pavasaris?

 

O ir Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus specialistai teigia, jog balandžio mėnesio pradžioje buvusi 20 laipsnių ir didesnė šilumos banga buvo tikrai nenormalu, nes balandžio pradžioje tokių kaitrų tikrai neturi būti. Šiam laikotarpiui pastarųjų dienų orai yra įprasti, net Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos archyvuose yra duomenų, kad 1986 m. balandžio 16-ąją buvo 15 laipsnių šalčio. Prognozuojama, kad  likęs balandis bus gana vėsus, atšilti gali nebent paskutinėmis balandžio dienomis. Prasideda antra pavasario fazė – žaliasis pavasaris, nors daugelyje vietų dar tebesitęsia vadinamasis vandens pavasaris, kai visi upeliukai pilni vandens. Apskritai pavasaris nesibaigia su birželio pradžia, lietuviškas pavasaris baigiasi antroje birželio pusėje, kai žiedų jau būna kur kas daugiau, kai būna sodri žaluma.

Lazdynų žirginėliai dera prie velykinio sniego.
Lazdynų žirginėliai dera prie velykinio sniego.

Klimatologai spėja, kad  gegužės mėnuo turėtų būti iki vieno laipsnio šiltesnis nei daugiametė norma. Įprastai Lietuvoje gegužę vidutinė temperatūra svyruoja nuo 11 iki 13 laipsnių. Klimatologai ir meteorologai pastebi, kad vis dažniau pasitaiko ekstremalių temperatūrų svyravimų – balandžio pradžia mušė rekordus, o dabar šalta. Taigi ir gegužę bei vasarą galime tikėtis permainingų orų, tačiau sunku prognozuoti, kaip pasiskirstys savaitės. Savaitė į priekį yra maksimali prognozė, o visa kita – tik  didžiausia tikimybė.

Siurprizų kupina vasara

Antrai Velykų dienai sniego liko nedaug.
Antrai Velykų dienai sniego liko nedaug.

LHMT Klimatologijos skyriaus specialistai teigia, kad vasara numatoma šiek tiek šiltesnė už daugiametę, o gegužę ir ypač liepos mėnesiais prognozuojama mažiau kritulių. Tačiau birželis, pasak klimatologų, numatomas vėsesnis ir su daugiau kritulių nei gegužę. Gegužė turėtų būti kiek vėsesnė nei birželis, bet paskutinį pavasario mėnesį būna daugiau saulėtų dienų, o birželį padaugėja debesų ir kritulių. Apie Jonines mūsų regione pakankamai dažnai iškrenta kritulių. Didesnė tikimybė, kad per Jonines lis, nei bus karšta. Klimatologijos skyriaus specialistai prognozuoja, kad vasara bus pilna įdomybių – bus ir škvalų, krušos, žaibų. Žinoma, tikslias prognozes galima nusakyti tik savaitei į priekį, bet kol kas europiečių ir amerikiečių centrai prognozuoja panašius orus, tad galbūt šios prognozės pasitvirtins. Klimatologė A. Galvonaitė mano, kad vasarą galime tikėtis labai permainingų orų, kai dieną ar kelias dienas temperatūra smarkiai pašoka, o vėliau nukrenta 10-čia ar kartais net 20-čia laipsnių.

Broliai vėjai ir ilgalaikės orų prognozės

Velykoms pasipuošė obelys.
Velykoms pasipuošė obelys.

Orų prognozes kasdien pasako meteorologai, tačiau padėti nuspėti orus puikiai galima ir liaudiškais metodais. Juk mūsų seneliai ir proseneliai, stebėdami gamtą, gyvūnus ir dangaus kūnus, spėdavo ne tik artimiausių dienų, bet ir kelių mėnesių, visų metų orus. Žemdirbiams tai buvo labai svarbu – nuo teisingai nuspėtų orų daug priklausė ūkio darbų sėkmė. Mūsų protėviai sakydavo, kad keturiuose žemės šonuose gyvena keturi broliai vėjai: žiemiuos gyvena pikčiausias vėjas, pietuose – nuolaidesnis, nuolankesnis, ryčiuos ir vakaruos – nei žuvis, nei mėsa, nei šiokie, nei tokie. Visi keturi metų laikų orai, kaip ir broliai, yra tarpusavyje susiję: pavasaris nusako ateinančios vasaros orus, ruduo, ypač vėlyvasis, apsprendžia būsimos žiemos orus. Kiekvienas brolis vėjas turįs ir apdarą savą: pietų vėjas esąs apsitaisęs žaliais rūbais, rytinis – rausvais, žiemys – baltais gauruotais kailiniais, o vakaris – visas suplyšęs ir lopiniuotas. Visiems vėjams protėviai buvo linkę nusilenkti, nes jie – galingi, reikia stengtis su jais gyventi geruoju, kitaip galima sulaukti visokių bėdų.

Senoliai dažniausiai  orus prognozuodavo ne  dienai ar dviem, bet ilgesniam laikotarpiui: mėnesiams, sezonams, metams, ir savo prognozes daugiau ar mažiau pagrįsdavo tam tikrais dėsningais, gamtoje vykstančiais reiškiniais. Jie sakydavo, jog norint nuspėti orus, reikia atkreipti dėmesį ir į saulės tekėjimą ar laidą, mėnulio fazes. Mat joms keičiantis tikėtinos ir orų permainos. Verta atkreipti dėmesį ir į vėjo kryptį, debesis. Jei pučia pietų ar šiaurės vėjas, lietaus tikimybė maža, dažniau lyja, kai pučia vakarų vėjas. Plokšti kamuoliniai debesys žada gerą rytojaus dienos orą, o plunksniniai – orų permainas. Ypač daug senoliai sužinodavo iš saulės. Sakoma, kad jei saulė balta leidžiasi į debesis, lis, jei raudona, vėjuota bus, o kai auksinė, bus šilta.

Žiūrėta ir į mėnulį: jei aplink mėnulį tarsi ratas matosi, lauk orų permainos. Jei ratukas su mažu tarpeliu, bus greita oro permaina, jei dideliu – po kelių dienų.

Senolių išmintis apie balandžio mėnesį

 • Jei pirma parlekia kregždės, o vėliau gegutės – bus šilta.
 • Gegutė pradeda kukuoti – šalčio daugiau nebus.
 • Jei balandžio mėnuo šiltas, reikia tikėtis geros vasaros su rudeniu.
 • Jei balandis sausas, toks bus ir birželis.
 • Jei žiogai čirškia, bus giedra.
 • Volungė prieš lietų verkia.
 • Jeigu kaštono pumpurai pradeda greitai brinkti – netrukus atšils.
 • Jeigu putinas nuo pažemės pražysta, vasara bus giedra, o jeigu pirma pražysta putino viršūnė – pavasaris bus ilgas, o vasara lietinga.
 • Jei putinas prieš pavasario šalnas išsprogo, bus gera ir šilta vasara, užderės ir bus brandūs rugiai.
 • Anksti sužydo šermukšnis – tikra vasara bus negreit.
 • Jei šermukšnis gausiai žydi, vasara bus lietinga.

Gegužės mėnesio spėjimai

 • Šalta ir vėjuota gegužė – derliui į naudą.
  • Lakštingala vidury gegužės sučiulbėjo ar spiečia bitės – bus karšta, sausa vasara.
  • Gegutės kukavimas kregždei neparlėkus, gražiai žydėję, bet mažai vaisių užmezgę kaštonai buria vėsią, lietingą vasarą.
  • Gerą derlių žada skruzdžių, varlių gausa, pavasarį pievoje vaikštinėjantys balti, švarūs gandrai.
  • Gegužę du šalčiai – ievoms žydint ir ąžuolams sprogstant.
  • Šermukšniai vėlai žydi, vasara bus šalta.
  • Jei ievos gausiai žydi, vasara bus šalta.
  • Gegužės mėnesį daug karkvabalių – prieš sausrą.
  • Jeigu čiurliai vakare skraido greitai ir čirkšdami, tai artimiausias dvi paras lietaus nenumatoma, o jeigu jie skraido ramiai ir būna tylūs, tai artimiausią parą galima tikėtis lietaus.

Mielieji, stebėti gamtos reiškinius ir bandyti nuspėti orus bei stebėti, ar tie spėjimai pasitvirtina, yra tikrai įdomus užsiėmimas. Tad kviečiu Jus dalintis savo pastebėjimais, orų spėjimais ir tų spėjimų patvirtinimais el. paštu stanislava@naujasrytas.lt, tel. 8 652 82 653, o mes Jūsų spėjimais pagal gamtos reiškinius pasidalinsime su visais mūsų skaitytojais.

Komentarai

komentarų

KOMENTARŲ NĖRA

KOMENTUOTI