Kelias, primenantis gysločio atsparumą…

Kelias, primenantis gysločio atsparumą…

711
0
DALINTIS
Valdemaras Jacikas: „Džiaugiuosi, kad išlaikiau šiltus santykius su šeima, partneriais, įmonių darbuotojais, nes tai neįkainojama vertybė, kuri nekrenta iš dangaus lyg sniegas ar lietus, tai yra vidinės drausmės vaisius.“

Savaitės tema, skirta AB „Grąžtai“ 60 metų jubiliejui

 

 

Stanislava TIJŪNAITIENĖ


AB „Grąžtai“ administracijos darbuotojai su svečiu iš Indijos
AB „Grąžtai“ administracijos darbuotojai su svečiu iš Indijos

Apie AB „Grąžtai“ gamyklą, įsikūrusią Raseiniuose, turbūt geriausia žino čia dirbantys ir platusis pasaulis, kuris džiaugiasi jų produkciją. O raseiniškiai maitinami gandais: „praskolinta, užsidaro, niekas neperka…“ ir t. t., ir t. t. Prisipažinsiu: nedaug apie įmonę žinojau ir aš, bet gandus buvau girdėjusi, todėl nieko rimto apie ją negalvojau, kol nepabuvojau. O vaikštinėjant erdviais cechais, stebint pasitempusius vyrus ir moteris, tvarkingais lakuotais nagais pakuojančias ploniausius tarsi adata grąžtus, mano galvoje kaip genys pradėjo kalenti mintis – „gyslotis“, „gyslotis“, „gyslotis“… Taip, šią įmonę galima palyginti tik su gysločio neregėtu atsparumu, kuris nuolat kojomis trypiamas nepraranda savo formos, apie kurį pasakoja legenda, jog ratu pervažiuotą gyvatę kita gyvatė gydo gysločio lapu…

Jubiliejinis AB „Grąžtai“ generalinio direktoriaus Valdemaro Jaciko žodis apie verslą, šeimą, iššūkius

„Į verslo sūkurį įsisukau prieš 25 metus, prieš tai šiek tiek save išbandęs žvėrelių auginimo, kitose srityse. Versle yra sava logika, savi dėsniai, tačiau jei kursi verslą galvodamas tik apie pinigus, nieko gero iš to neišeis: čia svarbu galvoti ir apie žmones, su kuriais tu tą verslą darysi, ką jiems sukursi, kuo motyvuosi. Kitas dalykas – verslas lipdomas iš lėto, neskubant, viską labai gerai pamatuojant ir apskaičiuojant ir jei skubėdamas, ieškodamas vienadienės naudos, eidamas per galvas šiandien uždirbsi milijoną, labai greitai jis tau per gerklę išlįs ir prarasi daugiau, nei uždirbai.

Trumpas vadovų pasitarimas ceche (iš kairės į dešinę): Artūras Jacikas, tėtis Valdemaras, Virginijus Kybartas ir energetikas Rimantas.
Trumpas vadovų pasitarimas ceche (iš kairės į dešinę): Artūras Jacikas, tėtis Valdemaras, Virginijus Kybartas ir energetikas Rimantas.

Jei šiandien laiką kas grąžintų atgal – vis tiek imčiausi verslo, bet vieną dalyką būtinai pakeisčiau: daug daugiau laiko skirčiau šeimai, nes nuo verslo nukentėjo mano šeima, žmona laikė visus namų kampus, vaikus. Taip neturi būti, nes pinigai ateina ir išeina, o šeima lieka. Žinoma, mano žmona labai protinga, ji suprato ir išgyvenome, bet jei dabar būtų nauja pradžia, tai visas dėmesys būtų pirmiausia šeimai.

Verslas yra sunkus darbas, kuris žmogų veikia emociškai, nes kasdien yra situacijų, kai čia ir dabar turi priimti sprendimus, nuo kurių priklauso kitų likimai. Ne pinigai čia svarbiausia, svarbiausia žmonės. Aš savo įmonėse stengiuosi sukurti šeimynišką atmosferą, stengiuosi, kad žmogus į darbą eitų ne kaip į lažą, bet su gera nuotaika ir jaustųsi komfortiškai. To pavyzdys: kai perkėlinėjome grąžtų gamyklą iš Vilniaus į Raseinius, teko pusmečiui nutraukti gamybą, atleisti darbuotojus, išmokant pilnai visas išeitines, o kai gamykla vėl pradėjo veikti – žmonės, nors jau turėjo kitus darbus, grįžo atgal. Kas tai lėmė? Atlyginimai tikrai nėra pas mus didžiausi, bet žmones traukia ne vien pinigai, o gera atmosfera, šiltas bendravimas, geranoriškumas. Manau, todėl pas mus dar ir šiandien dirba ne vienas darbuotojas, savo darbinę veiklą pas mus pradėjęs nuo pat įmonių įsikūrimo. Priimdamas naujus darbuotojus visada be darbinių reikalų jiems keliu dar vieną sąlygą – pritapti kolektyve. Mes savo darbuotojams ir klientams siūlome požiūrį, o ne tik produktą ar paslaugą. Kai žmogus turi tvirtą poziciją, daromi teisingi darbai ir priimami teisingi sprendimai.

AB „Grąžtai“ gamybos direktorius Virginijus Kybartas dažnai priima ekskursijas, ypač kitų rajonų moksleivių.
AB „Grąžtai“ gamybos direktorius Virginijus Kybartas dažnai priima ekskursijas, ypač kitų rajonų moksleivių.

Žinoma, verslas nebūna be sudėtingų situacijų, nesąžiningų žmonių ar nepalankiai susiklosčiusių aplinkybių. Štai ilgamečiai mūsų partneriai iš Minsko traktorių gamyklos vienpusiškai nutraukė su mumis sutartį, dėl ko įmonė „Džeirana“ patyrė didelių nuostolių, o tą temą eskaluojantis laikraštėlis elgiasi nekorektiškai ir savanaudiškai, teikdamas iškreiptą informaciją. Čia galiu labai aiškiai atsakyti: dėl sutarties nutraukimo „Džeirana“ bylinėjasi teismuose, o nei grąžtų gamyklai, nei kitoms įmonėms negresia nei bankrotai,  nei uždarymai. Versle visada yra rizikos dozė, reikia tik išmokti ją kontroliuoti, o ne vengti.

Kuo šiandien džiaugiuosi?

Vyriausia kontrolierė Jurgita ir padėjėja Edita atsakingos už pagamintos produkcijos standartų reikalavimus.
Vyriausia kontrolierė Jurgita ir padėjėja Edita atsakingos už pagamintos produkcijos standartų reikalavimus.

Džiaugiuosi šeima, užaugusiais vaikais, kurie jau gali perimti verslą, džiaugiuosi, kad grąžtų gamykla įgauna vis naują pagreitį, štai ir šiandien turėjome svečių iš Indijos, kurie, apžiūrėję mūsų gamyklą, ruošiasi duoti stambius užsakymus. Džiaugiuosi, kad išlaikiau šiltus santykius su šeima, partneriais, buvusiais ir esamais įmonių darbuotojais, nes tai neįkainojama vertybė, kuri savaime nekrenta iš dangaus lyg sniegas ar lietus, tai yra vidinės drausmės vaisius“.

 

Trumpa AB „Grąžtai“ istorija

AB „Grąžtai“ yra viena seniausių pasaulyje veikianti grąžtų gamykla. Įmonė veiklą pradėjo 1957 m. Vilniaus mieste ir per šiuos metus pagamino daugiau nei milijardą įvairiausių rūšių grąžtų. Įmonės išskirtinumas – grąžtai gaminami ne tik standartiniai, tačiau ir pagal kliento poreikius ir brėžinius. Gaminama produkcija atitinka aukščiausius kokybės reikalavimus, įmonėje įdiegta kokybės valdymo sistema ISO 9001, gamyboje naudojamas aukščiausios rūšies greitapjovis plienas, kuris termiškai apdorojamas įmonės laboratorijoje. Net 70 proc. pagamintos produkcijos eksportuojama į daugiau kaip 20 šalių visame pasaulyje. Pagrindinės rinkos – ES, Brazilija, Čilė, Turkija, Rusija ir Baltarusija. AB „Grąžtai“ produkcija naudojama aeronautikos, automobilių, padangų gamybos, laikrodžių gamybos ir kituose metalo apdirbimo pramonės sektoriuose.

Paruošų šlifuotoja Romualda.
Paruošų šlifuotoja Romualda.

Prieš dešimtmetį Raseinių mieste buvo pradėti terminio apdirbimo cecho statybos darbai. Baigus statybas, pirminis grąžtų gamybos procesas, ruošinių kapojimas ir terminis metalo apdirbimas perkeltas į Raseinius, o šiandien AB „Grąžtai“ pilnai gyvena Raseiniuose, toliau sėkmingai gamina, realizuoja savo produkciją ir plečia veiklą. Šiandien, įmonei švenčiant gražų 60 metų jubiliejų, apsilankėme pas juos ir pasižiūrėjome, kaip ir kuo čia gyvena žmonės. Už ekskursijos vadovą – AB „Grąžtai“ gamybos direktorius Virginijus Kybartas.

Kad ir kas buvo praeityje, geriausia visuomet laukia ateityje

Direktorius primena, jog tada, dar 1957 metais, Vilniuje įsikūrusi grąžtų gamybos įmonė buvo viena didžiausių Lietuvos pramonės sektoriuje: čia vienu metu dirbančiųjų skaičius buvo išaugęs net iki 2278 darbuotojų. Gamykloje buvo gaminami ilgieji, pailginti, normalūs ir trumpieji standartiniai bei specialūs spiraliniai grąžtai su cilindriniu kotu, buvo įsisavinta ilgų specialių grąžtų gamyba, įkurtas smulkių grąžtų gamybos cechas. Gamykla, pasak V. Kybarto, praėjo ir sunkius, ir lengvesnius laikotarpius, krizes. Gamyklos gyvenimas – kaip ir žmogaus gyvenimas: būta ir būna pakylėjimų, šviesių dienų, kai širdis dainuoja, buvo krizės, kraustynės, buvo sunkesnių bei tamsesnių momentų. „Praėjome visus kelius, išlikome ir džiaugiamės tuo, ką turime: svarbu juk ne tai, kiek mes turime, bet tai, kiek džiaugiamės tuo, ką turime“, – sako direktorius. „O džiaugtis šiandien turime kuo: užsakymas veja užsakymą, atsiskaitymai už parduotą produkciją nevėluoja, su darbuotojais atsiskaitome laiku, turime patikimus tiekėjus ir tinkamą rinką. Džiaugiamės generalinio direktoriaus ūkiškumu, profesionaliu ir darbščiu kolektyvu, geromis darbo sąlygomis, gerais atlyginimais, – pasakoja V. Kybartas. – Mūsų firma turi gerą vardą ir jos ženklas yra vertinamas tiek užsienyje, tiek Lietuvoje“.

Grąžtų frezuotojas šiluviškis Justinas.
Grąžtų frezuotojas šiluviškis Justinas.

Grąžtų gamyklos kelias į Raseinius ir žmogaus kelias į gamyklą

„Žinote, nesu akcijų paketo valdytojas ir nežinau, ar tinkamai atsakysiu, bet tuo metu, kai Raseiniuose buvo pirminis grąžtų gamybos procesas, ruošinių kapojimas ir terminis metalo apdirbimas, mažiausiai kartą savaitėje šis ruošinys keliavo į Vilniuje esančią gamyklą, buvo dideli transportavimo kaštai, todėl buvo pasirinktas geriausias variantas – visa įmonė vienoje vietoje. Taipogi, įkuriant įmonę, ji buvo statoma Vilniaus pakraštyje, kur ganėsi karvės, tačiau per 60 metų sostinė išsiplėtė ir dabar gamyklos teritorija buvo praktiškai miesto centre, todėl tai nei puošia miestą, nei naudinga gamyklai. Įmonės senojoje vietoje atsiras nuostabūs gyvenamieji namai šeimoms su vaikų žaidimų aikštelėmis ir panašiai. Mūsų „Grąžtų“ administracija išsikėlė į kitas jaukias patalpas, kuriose dirba komercijos skyrius, užsiimantis rinkų paieška, o jame vienas iš darbuotojų – ilgametis komercijos direktorius, žinantis net 6 svetimas kalbas: vokiečių, anglų, brazilų, ispanų, portugalų, rusų. Be jo komercijos skyriuje dirba konsultantai, pardavimų vadybininkai, technologas, sandėlininkė. Tiesa, pastarieji du yra ilgalaikėje komandiruotėje Raseiniuose jau metai laiko, o gal liks ir visam. Artūras Jacikas vadovauja ekonomikos ir finansų skyriui.
Na, o naujaisiais gamyklos namais tapo Raseiniai. Manau, kad Raseiniai nuo to tik laimėjo: priimta į darbą  24 žmonės, Raseinių vardas su įmonės produkcija keliauja po pasaulį. Štai šią savaitę ruošiame naują partiją siųsti į JAV. Ši siunta ypatinga tuo, jog šiuos grąžtus už Atlanto vartotojai galės įsigyti internetu Amazon svetainėje. Tai naujas projektas, kuris turi didelį potencialą. O trečiadienį pas mus buvo delegacija iš Indijos, kurie nori savo akimis pamatyti visą grąžtų gamybos procesą ir ruošiasi tapti mūsų prekių užsakovais“, – pasakoja direktorius.

Kartu su direktoriumi keliavau po gamyklos cechus ir mane nustebino ne tik  gamybos procesas, reikalaujantis ypatingo kruopštumo, bet ir produkcijos rūšiavimo bei pakavimo subtilybės: kai kurie ruošiniai smulkesni už ploniausią adatą, o darbuotojai turi ne tik supakuoti pagal reikiamą skaičių, bet ir patikrinti jų kokybę, standartus. Pasidomėjus, kas ir kaip ruošia įmonei specialistus, išgirdau direktoriaus paaiškinimą: „Žinoma, iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad darbas nereikalauja ypatingų mokslų ir čia gali dirbti kiekvienas norintis. Iš vienos pusės tai tiesa, dirbti gali kiekvienas, bet yra viena sąlyga – jis tikrai turi norėti dirbti. O noras dirbti – tai ir  gamybos subtilybių žinojimas, tai žinios, ką, kada ir kodėl daro. Naujų darbuotojų mokymus atlieka tikrieji gamybos asai profesionalai, dirbę Vilniaus grąžtuose ir, kaip sakoma, „dantis praėdę“ šiame darbe. Mokymus jie atlieka įmonėje, mes juos apgyvendiname Raseiniuose, jie čia atvyksta ir visada mus moko ir konsultuoja rūpimais klausimais. Darbas kruopštus, reikalaujantis atidumo, profesionalumo, bet jei tai žmogui prie širdies, išmoksta ir šauniai dirba, o tokių yra dauguma. Visada prie naujo žmogaus statome profesionalą, kuris rūpinasi, padeda ir moko naujoką. Savo gaminius mes galime apibūdinti: vokiška kokybė ir šveicariškas tikslumas. Kaip tik Šveicarijoje laikrodžių gamintojas naudoja mūsų grąžtus, tad šis apibūdinimas tikrai tinkamas. Verta paminėti, jog mūsų dabartinis partneris, Brazilų lėktuvų gamybos gigantas EMBRAER, pasaulyje patvirtinęs tik 3 grąžtų gamintojus, kurie turi teisę tiekti jam produkciją – tai milžiniškas įvertinimas tokiai mažai įmonei, kaip mūsų.“

Pakavimo cecho darbuotojos Vaida ir Albina.
Pakavimo cecho darbuotojos Vaida ir Albina.

Dėl specialios, viso pasaulio meistrų puikiai vertinamos technologijos „Profi“ gręžimo procesas vyksta itin sklandžiai ir nepaprastai tiksliai. Skylės išgręžiamos be blaškymosi, tad ir darbo priemonės tarnauja ilgiau. Na, kaip sakant, ne tik darbas meistrą giria, bet ir įrankiai, kuriais jis tą darbą atlieka.

 

Žaliava ir produkcija

Direktorius pasakoja, jog aukštos kokybės grąžtams pagaminti reikalingos atitinkamos medžiagos. Todėl plieną įmonė perka iš Vokietijos, Prancūzijos arba Austrijos, jį  kruopščiai tikrina, o grąžtai kuriami orientuojantis į naudotoją, kuriam svarbu, kad jo darbai, naudojant gamyklos produkciją, vyktų kruopščiai ir patikimai. „Nuo tos akimirkos, kuomet pilnai pradėjome dirbti Raseiniuose, mūsų gamybos kiekiai per metus išaugo 1,5 karto. Komercija dirba išsijuosę, todėl užsakymų dar turime pusei metų į priekį. Mūsų generalinis direktorius Valdemaras Jacikas dažnai sako, jog žmonės pavargsta, o staklės – ne, todėl planuojame įvesti pamaininį darbą, kad galėtume atlikti visus užsakymus. Prieš kelerius metus pristatėme el. parduotuvę, kurioje turime virš 1000 skirtingų grąžtų. Vartotojas gali matyti, kokius grąžtus mes turime sandėlyje, ir juos užsisakyti mažais kiekiais. Kadangi el. parduotuvė ir visa svetainė išversta 3 kalbomis, jau sulaukėme pirkėjų internetu iš Rusijos, Latvijos ir Estijos. Siekiami būti inovatyvūs pardavimų srityje, kadangi rinka stipriai keičiasi“ – pasakoja V. Kybartas.

Čia persirengimui ir atokvėpio minutei susirenka moterys.
Čia persirengimui ir atokvėpio minutei susirenka moterys.

Žmonės, šventės, pinigai

Na, nebūčiau lietuvė, jei nedegčiau smalsumu svetimus pinigus skaičiuoti, todėl klausiu tiesiai šviesiai: kokias algas gauna čia dirbantieji? Atsakymas tiesus ir labai paprastas – nuo 400 iki 1400 eurų (ant popieriaus). Atlyginimas ir asmeninė atsakomybė čia labai glaudžiai susiję: gaunamų euriukų kiekis tiesiogiai susisijęs su pagaminamų grąžtų kiekiu ir kokybe. Kitaip sakant, kiek ir kokius pagaminai, tiek ir gausi. Tiesa, jei tavo pagamintų grąžtų kokybė neatitinka standartų, piniginė suplonės nemaža sumele, o jei viskas aukščiausiu lygiu – suma bus solidi. Direktorius, rodydamas darbuotojų buitines patalpas, džiaugiasi, jog įmonės vadovai labai geranoriški, rūpinasi ne tik darbo, bet ir darbuotojų buities sąlygomis: įrengtos poilsio patalpos, virtuvėlės, rūbinės, kuriose net TV ekranai žybsi. Mano kalbinti darbuotojai džiaugiasi darbu, atlyginimu už jį ir sako, jog čia surado savo vietą po saule, kartu švenčia šventes, jubiliejus, susibėga ne tik darbo reikalais pasikalbėti, bet ir gyvenimu pasidžiaugti. O šis laikotarpis esąs labai svarbus ne tik įmonei, švenčiančiai 60 metų jubiliejų, bet ir generaliniam direktoriui Valdemarui Jacikui, kuriam laikrodis atskaičiavo 50 metų.

Dviejų gražių jubiliejų proga „Naujo ryto“ redakcija linki generaliniam direktoriui Valdemarui Jacikui ir įmonės darbuotojams dvasios šviesos, stiprybės priimti gyvenimo iššūkius ir gebėti pereiti gyvenimo sunkumus iš jų pasimokant. Nelinkime visiškos giedros ir visapusiškos laimės, nes žmogus grūdinamas tik plienu ir iššūkiais, o ne lengvu ar vaiskiu dangumi… Džiaukitės tuo, ką sukūrėte, ir te kiekviena Jūsų gyvenimo diena tampa galimybe kiekvieną minusą paversti pliusu.

Na, o Jus, mieli skaitytojai, kviečiu dalintis mintimis apie tai, ką Jūs manote apie privačią iniciatyvą grąžinant įmones iš didmiesčių į rajonų centrus ar miestelius, rašykite apie AB „Grąžtai“, dalinkitės nuotraukomis ir komentarais el. p. stanislava@naujasrytas.lt, tel. 8 652 82 653, o Jūsų žodžius talpinsime kitą savaitę  temos atgarsiuose.

Komentarai

komentarų

KOMENTARŲ NĖRA

KOMENTUOTI