Dar kartą apie policiją ir jos reformą

Dar kartą apie policiją ir jos reformą

600
0
DALINTIS
Raseinių policijos komisariato viršininkas Marijus Macis pristato Raseinių rajono policijos komisariato pareigūnų veiklą, rezultatus, tikslus 2017 metams.

Stanislava TIJŪNAITIENĖ


Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Rimantas Bobinas.
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Rimantas Bobinas.

Policija vienu svarbiausiu savo veiklos principų laiko viešumą ir apie savo veiklą nuolat informuoja valstybės ir savivaldybių institucijas bei visuomenę, o savo veiklos ataskaitoje pristato svarbiausius praėjusių metų darbus, numato ateinančių metų veiklas. Praėjusią savaitę Raseinių kultūros centre vyko policijos ataskaitinis susirinkimas, kuriame gyventojai turėjo galimybę susipažinti su policijos darbo subtilybėmis, perprasti šio darbo specifiką. Susirinkime dalyvavo Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Rimantas Bobinas, LR Seimo narių atstovai, Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktorius Remigijus Ačas, Raseinių rajono policijos komisariato pareigūnai ir darbuotojai, seniūnai, gausiai dalyvavo rajono bendruomenių pirmininkai, policijos rėmėjai, saugių kaimynysčių grupių atstovai, žiniasklaida.

Komisariato veikla 2016 metais

Renginio pradžioje susirinkusiems buvo pristatytas Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato filmas apie policijos veiklą, naujoves, 2016 m. išsikeltus ir pasiektus ambicingus tikslus, jų materialinį aprūpinimą būtinomis darbo priemonėmis, profesinių žinių tobulinimą, pareigūnų kasdienybę darbe kovojant su nusikalstamumu ir viešosios tvarkos pažeidimais.

Raseinių policijos komisariato viršininkas Marijus Macis pristatė Raseinių rajono policijos komisariato pareigūnų veiklą, rezultatus, tikslus 2017 metams. Kreipdamasis į susirinkusius, M. Macis dėkojo policijos pareigūnams už jų darbą priimant pokyčius, socialiniams partneriams – už glaudų bendradarbiavimą, policijos rėmėjams – už svarų indėlį į viešosios tvarkos užtikrinimą, išdirbtas valandas, bendruomenei – už aktyvumų, bendravimą, saugios aplinkos puoselėjimą kartu su policijos pareigūnais. Per 2016 m. rajone pradėta 147 ikiteisminiai tyrimai, iš kurių 47 baigti per 48 valandas, o 37 paskirtos kardomosios priemonės, reaguota į 6658 iškvietimus, nustatyti 2855 kelių eismo taisyklių pažeidimai, iš kurių 143 padarė neblaivūs vairuotojai, nustatyti 245 viešosios tvarkos pažeidimai. Veiklos skyrius surašė 117 protokolų pagal LR ATPK, paėmė 5487 cigarečių pakelių, 27,73 litrų naminės degtinės, 512 litrų žymėto kuro. Pagal LR BK 2016 m. pradėti 8 ikiteisminiai tyrimai pagal LR BK 201 str. Iš jų: 3 – nutraukti (LR BK 3 str. 1 d. 1 p.), 1 – sustabdytas (LR BK 3′ str.), 3 – perduoti į teismą ir 1 – perduotas į procesą pabaigimui. Renginio pradžioje susirinkusiems buvo pristatytas Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato filmas apie policijos veiklą, naujoves, 2016 m. išsikeltus ir pasiektus ambicingus tikslus, jų materialinį aprūpinimą būtinomis darbo priemonėmis, profesinių žinių tobulinimą, pareigūnų kasdienybę darbe kovojant su nusikalstamumu ir viešosios tvarkos pažeidimais.

Pasveikinti pareigūnų atvyko Seimo nario Arvydo Nekrošiaus patarėjas Kęstutis Užemeckas ir Seimo narės Vidos Ačienės patarėja Jūratė Garliauskienė. Savivaldos vardu pasisakė Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktorius Remigijus Ačas.

Šiltų žodžių policijos pareigūnams negailėjo bendruomenių asociacijos pirmininkė Loreta Sirvydienė, kuri ypatingai dėkojo bendruomenės pareigūnams.

Rimantas Bobinas pabrėžė, kad Raseinių rajono policijos komisariatas buvo vienas pirmųjų Lietuvoje įgyvendinęs kitokį policijos darbo modelį, kurį vėliau pradėta taikyti visoje apskrityje, o šiuo metu ir šalyje. Todėl Raseinių policijos komisariatą siekiama kuo geriau aprūpinti specialiosiomis priemonėmis, naujausia mobilia kompiuterine įranga efektyviam darbui, yra skiriami jau nupirkti nauji tarnybiniai automobiliai.

Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktorius Remigijus Ačas teigia, jog prasidėjusi policijos reforma sumažino visuomenės saugumą.
Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktorius Remigijus Ačas teigia, jog prasidėjusi policijos reforma sumažino visuomenės saugumą.

Remigijus Ačas apie policijos reformą

Susirinkusieji turėjo galimybę užduoti klausimus, išsakyti savo pastabas, pasiūlymus bei lūkesčius. Daug pastabų dėl policijos reformos turėjo Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktorius Remigijus Ačas. Pasak direktoriaus, prasidėjusi policijos reforma sumažino visuomenės saugumą, o ir pareigūnams trūksta aiškumo, kokie departamentų padaliniai ir kaip veiks po reorganizacijos, kokie yra vertinimo kriterijai norintiesiems eiti naujas pareigas, nes dalis asmenų į pareigas perkeliami nepaisant to, kad neatitinka reikalavimų. Kodėl tyrėjams, nors jie tam nėra paruošti, priskiriamos naujos funkcijos – užtikrinti viešąją tvarką ir patruliuoti? O juk  policijos departamento vadovybė ėmėsi reformuoti policiją, argumentuodama, jog tai padidins visuomenės saugumą, patruliuojančių policininkų skaičių ir gerins pareigūnų darbo sąlygas. Sujungus viešąją ir kriminalinę policiją komisariatuose, atsisakius budėtojų, gyventojai paliekami ant ledo. Jei tave savaitgalį turguje ar gatvėje apvogs, ištrauks rankinę ar piniginę, esi paliekamas pats su savimi, nes ne kiekviena močiutė geba ar turi mobilųjį telefoną. Net jei ir turėtų, ką gali padaryti, paskambinęs 112? Papasakoti, kaip atrodė rankinė? Ir nors 53 policijos komisariatai jau dirba pagal naują veiklos modelį, dar 10 – daugiausiai miestų, liko nereformuoti, aiškiai matosi daugiau trūkumų nei privalumų. Labai aiškiai tą liudiją istorija Telšiuose, kai buvo nužudytas policininkas, o kartu su nužudytu policininku buvusi pareigūnė jam nieko negalėjo padėti, nors pati nenukentėjo, bet jai teikiama psichologo pagalba, ji buvo sunkios psichologinės būsenos.

Ar moterys – policijos pareigūnės netaps smurtautojų aukomis?
„Gerai, kad policija įsileidžia į savo struktūras moteris, tačiau jei policijos komisariato pareigūnų pagrindą sudaro moterys ir jų komisariate jau gerokai daugiau nei vyrų, abejoju, ar nenukentės pagrindine policijos funkcija – užtikrinti visuomenės saugumą, ar išsikvietus budintį ekipažą, atvykusios dvi moterys pareigūnės sugebės išspręsti įsiplieskusi keleto vyrų, kurie dažnai būna po kelis kartus teisti ir atlikę bausmę įkalinimo įstaigose, o pasitaiko ir recidyvistų, konfliktą. Ar pačios policijos pareigūnės netaps tų tvarkos pažeidėjų aukomis? Jei tokiais tempais „moteriškės“ policija, tai ateityje pagrindine policijoje švente taps ne angelų sargų šventė, o tarptautinė moters diena kovo 8-oji!? Galbūt popieriuje reforma ir jos nauda akivaizdi, bet kelia nerimą nesaugumas gatvėje ir namuose, policijos pareigūnų, paliekančių tarnybą, skaičius, nes vien tik pareigūnų buvimas gatvėje nėra viešojo saugumo tikslas. Tikslas yra saugi visuomenė“, – sako Remigijus Ačas.

Klausimų daug, o atsakymų nėra

„O įvesta naujoji tvarka, kai po darbo valandų arba savaitgaliais pareigūnai turi palikti savo darbo vietas, labiausiai atsilieps žmonėms. Nelaimei ištikus gyventojai laiku nesulaukia pagalbos, gatvėse šlitinėja girtuokliai. Juk neretai alkoholikams per parą surašomi net 3–5 protokolai už triukšmą ir girto pasirodymą viešojoje vietoje. Nuraminti tokius asmenis neretai gali tik areštinės kamera, todėl uždarius komisariatus nakčiai ši problema bus itin aktuali. O kur dar sulaikytųjų vežiojimas į apskričių komisariatus?  Kol nusikaltėliai vėžinami policijos automobiliais, žmonės negali prisikviesti pareigūnų, nes miesteliuose dirba vos du policijos ekipažai – operatyvinė grupė, reaguojanti į iškvietimus, ir patruliai. Vienas ekipažas tiesiog vežioja smurtautojus į artimiausią areštinę, o kitas rankioja miestelio girtuoklius. Kažin, ar tikrai, radus užrakintas policijos komisariato duris, su budinčiu pareigūnu ar Bendruoju pagalbos centru paprasčiau susisiekti pakabintu telefonu?“ – sako administracijos direktorius.

Renginio dalyviai.
Renginio dalyviai.

Dar vienas dalykas, pasak R. Ačo, kelia nerimą: mieste įrengtos stebėjimo kameros praktiškai darosi jau nebereikalingos, nes nėra kas jomis naudojasi, iš seniūnijų dingo apylinkių inspektoriai, kurie žinojo vietos situaciją, užsimerkę galėjo išvardinti  seniūnijos girtuoklius ar triukšmadarius ir nupasakoti darbą su jais. Šitie ir dar daugybė klausimų, matyt, ir stabdo taip išgirtą reformą, kurią spalio pradžioje sukritikavo ir prezidentė Dalia Grybauskaitė, paraginusi generalinį policijos komisarą tęsti reformą tik įvertinus pirmuosius jos rezultatus ir tik įsitikinus, kad tai pagerino policijos darbą ir padidino žmonių saugumą.

Po renginio nemažai susirinkusiųjų pritarė administracijos direktoriaus R. Ačo nuomonei, teigdami, kad reforma gražiai atrodo tik popieriuje, jog gyventojai tikrai jaučiasi nesaugūs, ypač kaimuose, todėl labai gerai, kad yra žmonių, kurie geba pasakyti tiesą į akis, o reformos vykdytojai turi suklusti.

Mielieji, kreipiuosi į Jus su klausimu: ką Jūs manote apie policijos reformą, ar jaučiatės saugesni nei anksčiau, ko labiausiai pasigendate policijos darbe? Rašykite mums el. p. stanislava@naujasrytas.lt, skambinkite tel. 8 652 82 653, o mes Jūsų nuomonėmis dalinsimės „Naujo ryto“ puslapiuose.

Komentarai

komentarų

KOMENTARŲ NĖRA

KOMENTUOTI