Savaitės temos „Tarp reklamos pasiklydusi realybė“ atgarsiai

Savaitės temos „Tarp reklamos pasiklydusi realybė“ atgarsiai

647
0
DALINTIS
Pacientas interneto svetainėje http://195.182.66.169:8080/idrug-public-app/ gali net būdamas namuose pasižiūrėti, kiek kainuos jam reikalingi kompensuojamieji ir nekompensuojami vaistai.

Stanislava TIJŪNAITIENĖ


Praėjusią savaitę „Naujas rytas“ (2016 12 09, Nr. 49) straipsnyje „Tarp reklamos  pasiklydusi realybė“ rašėme apie vaistines, reklamą, kalbinome Raseinių vaistinės vadovą Arvydą Šneiderį ir kvietėme Jus dalintis savo patirtimis iš bendravimo su farmacininkais, vaistinėmis, pasidalinti naminių žolinių vaistų gamybos receptais. Gavome nemažai skambučių, žinučių, labai daug nusiskundimų ir kitos informacijos, kur beveik visi griežia dantį dėl išaugusių vaistų kainų, keikia suinteresuotus gydytojus, farmacininkus ir valdžią dėl nesiskaitymo su žmogumi. Žmonės teigia nežinantys, kokie vaistai kompensuojami ir kodėl, kokie nekompensuojami ir kodėl? Bandysiu atsakyti į skaitytojų klausimus pasitelkusi Valstybinės ligonių kasos (toliau – VKL) tinklalapį…

Ką verta žinoti apie kompensuojamus vaistus?

VLK informuoja, jog apdraustiesiems arba apsidraudusiems privalomuoju sveikatos draudimu didelė dalis (ar net visa vaisto kaina) kompensuojama, tai yra, jam primokėti tereikia palyginti nedaug, o kartais ir visai nereikia. Kompensuojamos ne visų vaistų, o tik tų, kurie yra įrašyti į Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąrašą (A) ir Kompensuojamųjų vaistų sąrašą (B), įsigijimo išlaidos. Kompensuojamosios medicinos pagalbos priemonės įrašomos į atskirą Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąrašą (C). Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių, kompensuojama ne visa, bet vadinamoji bazinė vaisto kaina. Bazinė kaina yra mažmeninės kainos, už kurią vaistai parduodami vaistinėje, dalis. Ši dalis ir gali būti kompensuojama 100, 90, 80 ar 50 proc. Daugelis pastebėjo, kad ir už 100 proc. kompensuojamuosius vaistus tuo pačiu bendriniu pavadinimu tenka primokėti. To priežastis – skirtumas tarp vaisto mažmeninės ir bazinės kainos dalies, kuri atitinką nustatytą kompensavimo dalį (100, 90, 80 ar 50 proc.).
Kompensuojamųjų vaistų sąrašas (B) skirtas atskirų socialinių grupių pacientams, kurių finansinės galimybės įsigyti vienus ar kitus vaistus yra mažesnės, t. y. vaikai, pensininkai, neįgalieji. Pagal šį sąrašą dar kai kurių vaistų (neįtrauktų į A sąrašą) bazinė kaina kompensuojama 50 proc. nustatytų socialinių grupių pacientams: pensininkams, II grupės invalidumo pensiją gaunantiems gyventojams, arba iš dalies darbingiems asmenims, kuriems nustatytas 30–40 proc. darbingumo lygis, taip pat šalpos (socialinių pensijų) gavėjams. Bet pabrėžtina, kad nepriklausomai nuo to, į kurį iš sąrašų (A ar B) yra įrašyti kompensuojamieji vaistai, ir nepriklausomai nuo to, kokia dalimi (nurodyta A ar B sąrašuose) kompensuojami vaistai, pagal LR sveikatos draudimo įstatymo 10 straipsnio 2 dalies nuostatas vaikams iki 18 m. ir nedarbingais pripažintiems asmenims, taip pat pensininkams, kuriems nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis, pagal abu anksčiau minėtus sąrašus vaistai kompensuojami 100 proc. bazinės kainos. Beje, pacientas interneto svetainėje http://195.182.66.169:8080/idrug-public-app/ gali net būdamas namuose pasižiūrėti, kiek kainuos jam reikalingi kompensuojamieji ir nekompensuojami vaistai. Vaistų kainų paieškos informacinėje sistemoje visais atvejais nurodomos didžiausios galimos vaistų kainos vaistinėje. Tiesa, šie vaistai gali kainuoti ir mažiau, – jei vaistinės taiko nuolaidas ar akcijas.

VLK direktoriaus pavaduotoja Neringa Bernotienė,

(www.delfi.lt 2016 m. gruodžio 9 d.):

„(…..) O vaistai ir kitos priemonės turėtų būti tik kraštutinė priemonė. Jie turėtų būti vartojami, kai nebėra kitos galimybės gyventi kokybišką gyvenimą. Dar viena žmonių daroma klaida – įsivaizdavimas, kad viskas, kas parduodama vaistinėse, yra vaistas. Tai netiesa. Farmacininkai siūlo daugybę įvairių papildų ir kitų preparatų, kurie iš tiesų nėra vaistai ir negydo jokių ligų. Taip stengiamasi formuoti žmonių nuomonę, kad norint sveikai gyventi būtinos papildomos priemonės. Sveikai gyvenančiam ir savimi besirūpinančiam žmogui jų tiesiog nereikia(…. ). Reikia pripažinti ir tai, kad kartais pacientai yra priversti pasirinkti, nes neretai gauna vaistininkų ir gydytojų rekomendacijas, kurios galimai yra labiau paremtos farmacijos rinkos interesais. Dar didesnė problema yra žmonių priemokos. Buvo paskaičiuota, kad pernai kompensuojamųjų vaistų priemokos žmonėms kainavo 53,8 mln. eurų. Jeigu žmonės būtų buvę labiau sąmoningi ir rinkęsi vaistus su mažesne priemoka, šis skaičius siektų 21,3 mln. eurų. Nesunku paskaičiuoti, kad visiškai netikslingai buvo išleisti 32,5 mln. eurų. Dar įdomiau yra tai, kad pacientai daugiausiai priemokų sumoka už kompensuojamuosius kardiologinius vaistus, nors būtent juos perkant yra didžiausios galimybės sutaupyti, išleisti mažiau. Be abejo, negalima atmesti prielaidos, kad tuo yra patenkintos farmacijos kompanijos, kurios nori išsaugoti tokius žmonių įpročius. Juk verslo logika paprasta: vaistui – nenaudinga būti pigiu!“.

Regina Paulauskienė dalijasi naminių vaistų  nuo slogos ir kosulio receptais

  • Nulupti nedidelį svogūną, sutarkuoti ir paskleisti masę ant keliais sluoksniais sudėto binto. Dėti šį kompresą ant šnervių ir palaikyti 10 min. Procedūrą kartoti  3 kartus per parą. Prieš dedant kompresą šnervės patepamos aliejumi.
  • Susmulkinti keletą česnako skiltelių. Prieš miegą košele ištepti kojų padus ir apmauti vilnones kojines.
  • 20 g liepų žiedų užpilti 200 ml verdančio vandens, perkošti ir gerti 2–3 kartus per dieną.
  • 500 g susmulkintų svogūnų užpilama 1 l vandens, įberiama 400 g cukraus (rekomenduotina rudo cukraus, kuris yra natūralesnis), 3 val. pavirinama ant silpnos ugnies, atvėsinama, įdedama 50 g medaus, supilama į butelį ir sandariai užkemšama. Kosint vartoti po 4–6 valg. šaukštus per dieną po valgio.
  • Nakčiai įtrinti krūtinę mišiniu iš 1 valg. šaukšto terpentino ir 2 valg. šaukštų ricinos aliejaus. Paskui šiltai užsikloti. Galima mišiniu trinti ir 3 kartus per dieną.
  • Nakčiai krūtinę ir nugarą ištepti medumi. Ant viršaus uždėti vaškuoto popieriaus, vatos ir aprišti, arba apvilkti vilnonį rūbą.

Onutė T., Nemakščiai:

„Žinote, labai nenoriai rašo gydytojai kompensuojamus vaistus, o ligos, ypač peršalimo, keičiantis orams, užpuola beveik visus. Vaistai labai išbrango, beje, kaip ir viskas: ką mokėjom litais, mokam eurais, o pensija ne guma – neišsitempia, o susirgus rimtesne liga tenka rinktis – vaistas ar maistas, abiem centų jau nebesukrapštom. Tenka grįžti prie močiučių receptų ir bandyti gamintis pačiai nuovirus ir vaistus. Vasaromis prisirenku ir prisidžiovinu vaistinių žolelių, nes šaltuoju metų laiku reikia vartoti labai daug skysčių, nepamirštant ir tokių arbatų, kurios papildo organizme vitamino C atsargas: imbiero, spanguolių, ramunėlių, citrinų arbata. Dar vienas mano močiutės išmėgintas ir labai gerai veikiantis būdas – kvėpavimas virtų bulvių garais“.

Dėkodama skaitytojams už komentarus, noriu priminti, jog laikraštis yra tik informacijos šaltinis, o visa skleidžiama informacija turi būti tikra ir teisinga. Mes neturime teisės ir negalime apkaltinti nei gydytojų, nei vaistininkų, įvardinant jų pavardes bei tikrus ar tariamus prasižengimus, neturėdami patikrintų faktų įrodymo, todėl nekomentuoju Jūsų laiškų su kaltinimais konkrečių adresatų atžvilgiu.

Komentarai

komentarų

KOMENTARŲ NĖRA

KOMENTUOTI