Raseiniškiai gulbes papuošė žiedais

Raseiniškiai gulbes papuošė žiedais

777
0
DALINTIS

Trumpai apie gulbesP1210252

Lietuvos ornitologų draugija skelbia, jog Lietuvoje aptinkamos keturios gulbių rūšys. Gulbė nebylė ir gulbė giesmininkė peri šalyje, o kitos dvi rūšys –  mažoji gulbė ir juodoji gulbė – stebimos migracijų metu. Mažąją gulbę Lietuvoje galima matyti kelis mėnesius per metus rudens ir pavasario migracijos metu. O juodoji gulbė užklysta iš Vakarų Europos, kur yra introdukuota ar stebima pasprukusi iš nelaisvės. Kol kas didžioji visuomenės dalis žino tik vieną gulbių rūšį – gulbę nebylę, kurią dažnai vadina tiesiog „gulbe”, ir labai nustemba sužinoję, kiek skirtingų gulbių rūšių galima sutikti Lietuvoje.P1210255
Perinčios gulbė nebylė ir gulbė giesmininkė yra puikiai įsitvirtinusios visoje šalies teritorijoje, tačiau šiuo metu stebimi vykstantys reikšmingi pokyčiai jų populiacijose. Gulbė giesmininkė niekada nebuvo taip stipriai ir tvirtai įsikūrusi Lietuvoje, kaip šiuo metu. Plisdama agresyvesnė giesmininkė išstumia iš natūralių perėjimo vietų gulbes nebyles ir užima vis naujas teritorijas, o jų perinčių porų skaičius dvigubėja kas 3 metus: 2007 m. perėjo 30–40 porų, 2010 m. – jau 80–90 porų. Kol kas gulbės nebylės perinčių porų skaičius išlieka stabilus – 1300–1500. Taip pat pastebima, kad Lietuvoje lieka žiemoti vis daugiau jaukių, pašaro laukiančių, prie žmogaus pripratusių gulbių nebylių, neretai joms kompanija palaiko ir gulbės giesmininkės. Mažoji gulbė yra priskiriama prie sparčiai nykstančių rūšių, Europoje skaičiuojant žiemojančią šių gulbių populiaciją yra stebimas jos mažėjimas. Lietuvoje kol kas nėra atlikta nė viena šių gulbių apskaita, nėra žinoma, koks kiekis mažųjų gulbių praskrenda pro šalį pavasario ir rudens migracijos metu.

Raseiniškiai papuošė gulbes žiedaisP1210260

Raseinių rajone Paalsio tvenkiniuose jaunimas iš Raseinių rajono suskubo į pagalbą Ventės rago ornitologų draugijai ir prisidėjo prie gulbių jauniklių žiedavimo proceso. Į gulbių gaudymą ir jų žiedavimą raseiniškius Korneliją Vaišvilaitę, Moniką Lukoševičiūtę ir Arną Zmitrą pasikvietė ornitologė Ingrida Meškinytė, su kuria raseiniškiai, „Misija Sibiras‘2016“ dalyviai, susipažino ekspedicijoje į Igarką.

Gulbių giesmininkių jauniklių gaudymas tvenkinyje vyko plaukiojant trejomis baidarėmis, bet prieš tai jaunimas išklausė Ventės rago ornitologo Vytauto Eigirdo apmokymus, kaip teisingai paimti, kaip elgtis su jaunikliu, kai gulbė yra šalia. Susidėliojus visą veiksmų planą prasidėjo sunkiausiasis etapas – jauniklių gaudymas. Šeši žmonės išplaukė baidarėmis, o likusieji apsupo tvenkinį, kad gulbės negalėtų pereiti pylimo.

Patys jaunuoliai, pasakodami patirtus savo įspūdžius, sakė: „Pradžia buvo keista ir tuo pačiu baugi, kadangi paukščiai dideli – nežinia kaip reaguos, kai artinsimės prie jų, bet supratome tai, kad nei gulbės, nei jų jaunikliai visiškai nėra pikti ar agresyvūs, o priešingai – švelnūs ir meilūs paukščiai. Buvo daug adrenalino, iš baidarių šokom tiesiai į šaltą vandenį, bėgiojome per nendres, kad tik pavyktų pagauti gulbes, visą dieną buvome šlapi nuo galvos iki pirštų galiukų, bet nei kiek nesigailėjome atvykę ornitologams į pagalbą“.P1210272

Pagautos gulbės buvo žieduojamos mėlynais antkakliais, kuriais ornitologai jas pažymėjo. Paukščių žiedavimas yra dažniausiai naudojamas jų ženklinimo būdas. Paukščiai žieduojami norint sužinoti, kur jie išskrenda žiemoti, kokiais maršrutais skrenda į žiemojimo vietas ir atgal, kiek ilgai užtrunka migracijos maršrute, ar grįžta perėti į ankstesnę vietą, ar jauni paukščiai apsigyvena gimtinėje, kiek ilgai gyvena, kokios yra jų žuvimo priežastys ir daugybę kitų jų gyvenimo paslapčių.
„Naujo ryto“ informacija

Komentarai

komentarų

KOMENTARŲ NĖRA

KOMENTUOTI