Naujienos iš LR Seimo

Naujienos iš LR Seimo

1147
0
DALINTIS

Kovos su svaigalų vartojimu aktyvistai surinko daugiau kaip 60000 parašų, kad Seimo svarstymui būtų pateiktas smarkiai alkoholio prieinamumą ribojantis įstatymo projektas. Seimas 2016-05-31 priėmė svarstyti piliečių iniciatyvinės grupės „Už blaivią“ parengtas alkoholio prieinamumą ribojančios įstatymo pataisas, kurių tikslas – alkoholio prieinamumą ir reklamą ribojančiomis priemonėmis mažinti alkoholio vartojimą Lietuvoje. Įstatymo projekto uždaviniai – sumažinti prekybos alkoholiu taškų skaičių, nustatyti specialius reikalavimus alkoholinių gėrimų parduotuvėms, visiškai uždrausti alkoholio reklamą Lietuvoje, uždrausti fiziniams asmenims gabenti ir laikyti viešose vietose, išskyrus prekybos alkoholiniais gėrimais vietas, alkoholinius produktus atidengta pakuote, trumpinti alkoholio pardavimo laiką nuo 10 iki 20 val., iki 20 metų padidinti amžių asmenų, kuriems draudžiama parduoti alkoholį, griežtinti atsakomybę pardavėjams už alkoholio pardavimą neblaiviems asmenims ir nepilnamečiams ir už alkoholinių gėrimų pardavimą didesnio tūrio taroje nei leistina.

Piliečių iniciatyva Seime buvo pateiktas Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. i-857 2, 161, 17, 18, 22, 28, 29, 34 straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo 162 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIP-4437.

 

Ką apie šį įstatymo projektą mano raseiniškiai Seimo nariai?

 

300px-Remigijus_acasRemigijus Ačas: „Įstatymo projektą vertinu prieštaringai: yra labai aktualių straipsnių, bet yra ir tokių, kuriems tikrai nepritariu. Aš esu prieš bet kokią alkoholio reklamą, todėl nuostata visiškai uždrausti alkoholio reklama Lietuvoje tikrai yra gera, tačiau specializuotų alkoholio parduotuvių įrengimui nepritariu, nes tai rinkos dėsnių iškraipymas, jos perskirstymas, o verslui, kuris užsiima alkoholio prekyba, kaštų didinimas, o tai reiškia ir beprasmį kainų kilimą.
Nepritariu ir draudimui pardavinėti alkoholį asmenims, jaunesniems kaip 20 metų. Didesnė problema, manau, yra narkotinių medžiagų įsigijimas ir vartojimas nei alkoholinių gėrimų pardavinėjimas asmenims nuo18 iki 20 metų ir vyresniems.

Susidaro įspūdis, kad kreipiame problemą ne ta linkme, apsimetame, kad skaudesnės ir didesnės problemos nematome.
Nemanau, kad yra geras sprendimas ir alkoholio pardavimo laiko ribojimas nuo 10 iki 20 val. Reikėtų palikti taip, kaip yra – iki 22 val., nes priešingu atveju vėl suklestės „bobutės“, nelegali prekyba bus vykdoma per taksi ar kitus taškus.

Įstatymo pateikimui pritariu, bet jei jis nebus tobulinamas svarstymo stadijoje, vėliau tikrai balsuosiu „prieš“.

darius_ulickas

Darius Ulickas: „Žinoma, alkoholio vartojimo problemų Lietuvoje yra ir tikrai sveikintina iniciatyva kažką keisti. Manau, kad tikrai nereikia alkoholio reklamos ar alkoholinių gėrimų pardavinėjimo neblaiviems asmenims, bet kai kurie punktai man kelia daugiau klausimų nei yra atsakymų. Pavyzdžiui, sumanymas įrengti specializuotas alkoholio parduotuves iš pirmo žvilgsnio gal ir geras, bet sunkiai įsivaizduoju, kaip tai padarytų mažų miestelių ar kaimų parduotuvių savininkai. Manau, kad keliamų reikalavimų specializuotoms alkoholio parduotuvėms jie neatitiktų ir tokių parduotuvių ten neliktų. Bet, kaip sakoma, šventa vieta tuščia nebūna, todėl tikrai atsirastų perpardavinėtojų, kaip sakoma, „iš po skverno“ ar atsigautų naminės degtinės „versliukai“. Nepritariu ir iki 20 metų padidinti amžių asmenų, kuriems draudžiama parduoti alkoholį todėl, kad jaunuoliai iki 20 metų negalėtų dirbti parduotuvėse, kavinėse ar kitose vietose, kur pardavinėjamas alkoholis. Įstatymo projekte tikrai yra sveikintinų dalykų, tačiau yra ir tokių, kurie kelia daug abejonių. Įstatymo pateikimui pritariu, bet balsuosiu „už“ tik tada, jei jis bus tobulinamas“.

edmundas_jonyla

Edmundas Jonyla: „Pasiūlymai riboti alkoholio prieinamumą ir reklamą realūs, bet man užkliuvo specializuotos alkoholio parduotuvės bei jų steigimai kaime ir mažuose miesteliuose. Tikrai šios nedidelės kaimų parduotuvės negalės įvykdyti keliamų reikalavimų ir sunyks. Kai apie tai paklausiau projekto autorių, jis patvirtino, jog specializuotas alkoholio parduotuves tinkamai pajėgs įrengti tik didieji prekybos centrai. Žinote, mažosios kaimo parduotuvės ir taip vos kvėpuoja, o dar užkrovus specializuotų parduotuvių įrengimą, jos visai uždus, užleisdamos kelią didiesiems prekybos centrams. Kitas siūlomas pataisas svarstysime, nagrinėsime, diskutuosime“.

gintautas_mikolaitis

Gintautas Mikolaitis: „Manau, kad viskas turi būti daroma su protu ir saiku, apgalvotai. Kol kas apie šio įstatymo projektą dar negalvojau, bet ten tikrai yra daug diskutuotinų ir svarstytinų vietų, na, kad ir draudimas pardavinėti alkoholį asmenims,  jaunesniems kaip 20 metų. Žmogus tuoktis gali ir savo gyvenimą planuoti gali kaip nori nuo 18 metų, o šampano taurė – tik nuo 20-ties. Arba – alkoholį pardavinėti tik specializuotose parduotuvės. Įdomu, kas pasikeis, kai alkoholiu prekiaus tik ten? Yra gerų, bet yra daug ir abejotinų dalykų, todėl svarstysime, aiškinsimės, diskutuosime ir tik tada balsuosime“.

Komentarai

komentarų

KOMENTARŲ NĖRA

KOMENTUOTI