Etika prasideda ten, kur įstatymai neveikia

Etika prasideda ten, kur įstatymai neveikia

1090
0
DALINTIS

Stanislava TIJŪNAITIENĖ


 

Po praėjusį savaitgalį (sausio 15 d.) publikuoto straipsnio apie politinę kultūrą „Šeši iš septynių – nežino“, gavome atsiliepimų, kad dar ne visus pono V. Karabino komentarus, kurie  buvo „Facebook“, parodėme, ne viską pasakėme. Tad, mieli skaitytojai, Jūsų teismui – temos apie politinę kultūrą tęsinys.

Sakoma, kad etika prasideda ten, kur įstatymai dar neveikia arba jau nebeveikia arba  ten, kur įstatymai yra neaiškūs ar griežtai neapibrėžti, todėl ieškoma būdų juos apeiti ar panaudoti savo tikslams, pasitelkiant veiksmą, žodį ar elgesio formą.

Irena, Raseiniai: „Žinote, nesu „Facebook“ vergas ir retai ten užsuku, bet po tokių audringų mūsų Tarybos nario V. Karabino apsisvaidymų su žurnalistais, manau, reklama šiam portalui padaryta, eisiu ten kasdien. Tačiau aš pasigedau pilnos „Facebook“ versijos su pono V. Karabino originaliais parašymais. Kaip sakoma, „vaizdzialis nepilnas“. Žiūrėkite, kaip prapliumpa minėtas politikas, ko gero nepagalvojęs, kad labai lengvai prarijo žurnalistų jam mestą kabliuką, aš išrinkau „gražiausius“ V. Karabino pasisakymus, bet norėtųsi originalo. Cituoju: „Visa tai tik dar kartą įrodo tokių rašeivėlių profesionalumo lygį ir besąlygišką savo šeimininkų komandos FASS vykdymą už kaulus ir riebias silkes“, „Na, kai žmogus mūsų rajonu domisi kur kas labiau nei savo Šiauliais, galima daryti prielaidą, kad pas mus ne tik kaulai, bet ir silkės riebesnės“, „Lietuva išgyvens ir be Tamstos, ir be manęs. Bet tokio tipo komentarus gali rašyti tik visiškai su žurnalistine etika prasilenkiantis asmuo“, „Žinai, mano mylimasis RAŠYTOJAU, įtariu, kad greitai pats paspringsi savo tulžimi ar paskęsi ir užsitapšnosi savo kuriamame mėšle“, „Jeigu jūs manote save galintys vadintis žurnalistais, tai aš – papa rimskij“, „O tai ką – į kelnes prisidėjai? (naudojantis tamstos žargonu turėčiau klausti paprasčiau – ar apsišikai, kad negeras kvapas pasklido“. Gražu, ar ne?

Jonas, gimęs Raseiniuose, gyvenąs Vilniuje, bet visada skaitantis „Naują rytą“: „Valstybės tarnautojo profesinę etiką nusako tik dešimt arba net dešimt punktų, kurie prasideda reikalavimais kaip ir dešimt Dievo įsakymų: laikytis, atlikti, elgtis, vengti, informuoti, nepažeisti, neteršti, nepiktnaudžiauti. Ar tikrai, ranką prie širdies pridėję, visi rajono politikai galėtų prisiekti, kad elgiasi taip, kaip jų Kodeksas liepia. Užtenka pasižvalgyti po socialinius portalus, kad pamatytum, kaip  bendrauja mūsų išrinktieji, kaip svaidosi kaltinimais žurnalistams etikos nesilaikymu, pamiršdami, kad mums, eiliniams rinkėjams, svarbiau yra ne žurnalistų, bet jų, valdžios vyrų ir moterų, etika. Jei kiekvienas valstybės tarnautojas be išimties laikytųsi visų bendrų reikalavimų, tai atitiktų visuomenės lūkesčius. Deja, ne visi jų laikosi. Praeitais metais Lietuvoje daugiau nei 300 valstybės tarnautojų buvo skirtos tarnybinės nuobaudos, kai kuriems – gana griežtos, net iki atleidimo iš pareigų. Visa tai rodo, kad savivaldybėse nesitaikstoma su darančiais tarnybinius nusižengimus valstybės tarnautojais. Jei atsirastų daugiau neabejingų žmonių tarnautojų savivalei, tada sumažėtų korupcija ir valstybės tarnautojai atsakytų visi iki vieno prieš įstatymą. Deja, pasižiūrėkite, kokius cirkus daro Raseinių meras, kaip ciniškai kalba Tarybos nariai ne tik facebukuose, bet ir Tarybos posėdžiuose, skelbdami „karus Kinijai“, kaltindami vienas kitą įstatymų pažeidimais, patys juos pažeisdami. Kalbu apie tą nelaimingą mūsų merą, perfrazuojant jo žodžius pagal vieną politiką „aš nekaltas – aplinka kalta, aš teisus, tai jie kalti, aš šventasis – jie juodi“. Tikrai būtų juokinga, jei nebūtų graudu: renkame, renkame į valdžią tai vienus, tai kitus, o kaip nueina viskas vienu „raveliu“, taip nueina. Faktiškai, pagal įstatymus kiekvienas valstybės pareigūnas asmeniškai atsako už savo veiksmų teisėtumą, o iš tikrųjų? Gerai, kad Jūs pradėjote klibinti tą reikalą, bet bijau, kad nuo to mažai kas keisis. Turi jie savo privačią etiką ir nieko tu jiems nepadarysi“.

Dėkojame Jums, mieli skaitytojai, už išsakytas mintis, pažadame ir toliau domėtis mūsų išrinktųjų žodžių ir darbų vienybe bei etika, o visą minėto politiko  susirašinėjimą socialiniuose tinkluose tikrai galite rasti.

Komentarai

komentarų

KOMENTARŲ NĖRA

KOMENTUOTI