Šeši iš septynių – nežino

Šeši iš septynių – nežino

1057
0
DALINTIS

 Jonas Marcinkus


Prieš porą metų pilietinio judėjimo „Baltosios pirštinės“ savanorių atlikti Lietuvos savivaldybių tarybos ir Seimo narių, merų bei jų pavaduotojų apklausos duomenys rodo, jog 73 proc. Lietuvos politikų nežino apie jiems privalomą valstybės politikų elgesio kodeksą. Kodeksą, kuriame pagrindiniai principai: pagarba žmogui ir valstybei, teisingumas, sąžiningumas, skaidrumas ir viešumas, padorumas, pavyzdingumas, nesavanaudiškumas, nešališkumas ir atsakomybė turėtų būti žinomi  ir jais turėtų vadovautis į valdžią išrinktieji tautos atstovai. Ką gi, eina jau antri metai po šio tyrimo, gal etikos kodeksą politikai jau kaip du kart du gali išpyškinti. Ir ne tik išpyškinti, bet ir gyvenime taikyti. Juolab, kad kai kurie jų, pvz. Tvarkos ir Teisingumo partijos Raseinių skyriaus pirmininkas V. Karabinas,  kitus moko politinės kultūros. Cituojame „Alio Raseiniai“ išspausdintą minėto pono interviu: „V. Karabinas: buvome apsisprendę paaukoti administracijos direktoriaus postą“: „Dėl valdžios tarp politikų vyksta nuožmi kova, neretai, kaip ir šiuo atveju, paminant elementariausias politinės kultūros normas. Juk turint nors šiek tiek politinės kultūros, pirmiausia iš socialdemokratų pusės turėjo būti nutraukta sutartis ir tik po to formuojama nauja valdančioji dauguma“. Tačiau dar prieš minėto pono interviu redakciją užplūdo skambučiai su raginimu užsukti į socialinį portalą Facebook ir pažiūrėti, kaip šis politikas bendrauja su žurnalistais ir ne tik. Užsukame!?

Facebook etika

Po mero ir naujosios valdančiosios daugumos trinties Raseinių rajono Tarybos posėdžių metu „Lietuvos ryto“ žurnalistas Gintaras Šiuparys Facebook dalinasi  mintimis apie Raseinių politikus: „Apgailėtinas vaizdas buvo internete stebėti Raseinių tarybos 13-ąjį posėdį, nes jame atsiskleidė absoliuti kai kurių veikėjų agonija. Dar labiau apgailėtina, kai bandoma ieškoti kažkokių sutapimų, ženklų, kuriais būtų galima pateisinti savo menkystę – trauką prie valdžios lovio. Žodžiu, nesvarbu, kad kelnės pilnos, svarbu rėkti, kad smarvė – kaimyno nuosavybė. P. S. Proto varguoliams reikėtų pasimokyti solidumo iš jaunosios kartos, beje, ji atrodė solidžiausiai“.

Operatyvus V. Karabino komentaras:  

„apgailėtiniausia yra tai, kad tokio tipo rašeivėliai už pamestą riebesnį kaulą pagatavi net tėvą ar motiną aploti“.

Toliau seka „Lietuvos ryto“ žurnalisto  Gintaro Šiupario bei buvusio „Naujo ryto“ redaktoriaus Lino Garbenio  susirašinėjimas su V. Karabinu.

11

12

 

Jums, mieli skaitytojai, pateikėme tik nedidelę minėtų asmenų susirašinėjimų dalį, bet vaizdą, manau, susidarėte.

O žinote, kuo baigėsi šis „malonus“ susirašinėjimas?  Ogi tuo, kad kai žurnalistai pajudino minėto politiko sūnaus verslą, pridėdami ne tik jo valdomos įmonės  „Brosta“ reklamą, bet ir nuotraukas, kuriose užfiksuota Pareizgupio kaime negyvenamoje lūšnoje įsikūrusi toji rimtoji statybų kompanija, minėtas politikas bendravimą su žurnalistais baigė.

 

Politikai turi konstitucinę pareigą – tarnauti žmonėms                

Šio susirašinėjimo turinį paprašėme pakomentuoti Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją.
Eglės Ivanauskaitės komentaras: „Jūsų nurodytą atvejį būtų galima vertinti remiantis Valstybės politikų elgesio kodeksu, kuris reglamentuoja valstybės politikų elgesio viešajame gyvenime principų ir reikalavimų pagrindus, taip pat priemones, užtikrinančias valstybės politikų elgesio kontrolę ir atsakomybę už šio kodekso nuostatų pažeidimus. Tarp kitų kodekse minimų elgesio principų taip pat yra ir reikalavimas laikytis pavyzdingumo, t. y. deramai elgtis visuomenėje, laikytis visuotinai pripažįstamų dorovės, moralės ir etikos normų. Jei yra pažeidžiamos šio kodekso nuostatos, atitinkamų politikų elgesio tyrimai turėtų būti atliekami institucijose, kuriose šie politikai eina pareigas. Šiuo atveju – Raseinių rajono savivaldybės tarybos iš jos narių bei bendruomenių atstovų sudarytoje Etikos komisijoje“.

Kreipėmės ir į Vidmantą  Staniulį, partijos „Tvarka ir teisingumas“ informacinio centro vadovą. Jo komentaras trumpas: „Facebook nėra vieša erdvė, todėl aš, nebūdamas nei vienų, nei kitų drauguose neturiu teisės komentuoti, ką ir kaip draugai ar pažįstami tarpusavyje kalba. Tai privatūs susirašinėjimai“.

Ir pabaigai – nieko geresnio nesugalvojau, kaip pasitelkti į pagalbą graikų filosofą Platoną, kuris teigė, kad politikas turėtų būti mokslininkas, žinantis, kas yra gėris, o valstybę turi valdyti filosofai. Tie filosofai turi duoti neturto įžadus. Jie turi visaip marinti save badu, daryti gimnastikos pratimus, faktiškai susilaikyti nuo absoliučiai visų gyvenimo malonumų ir kęsti neįmanomas kančias, ir visa tai tik tam, kad jie galėtų tarnauti teisingumui. Visa, kas priešinga, yra asmeniškumai. Visi asmeniniai ir kūniški poreikiai kenkia tai didžiajai tarnystei, teisingumui ir tiesai. Platonas įsitikinęs – bet koks asmeninis interesas griauna valstybės valdymą.

Politikai, kad ir kaip banaliai skambėtų, turi konstitucinę pareigą tarnauti žmonėms.

Komentarai

komentarų

KOMENTARŲ NĖRA

KOMENTUOTI