Kalėdinės valdančiųjų dovanos dirbantiems

Kalėdinės valdančiųjų dovanos dirbantiems

873
0
DALINTIS

Valdantieji, lyg Kalėdų senelio padėjėjai, uoliai ruošia dovanas dirbantiems Lietuvos žmonėms. Visai neseniai Algirdas Sysas visus pribloškė savo pasiūlymu įvesti progresinius mokesčius. Utopinę idėją palaikė tik socdemai ir keli pasimetę Seimo nariai. Parlamentaro A. Syso nuomone, į rankas gaunantis 890 eurų jau yra turtuolis ir privalo mokėti didesnius mokesčius. Akivaizdu, kad A. Sysas tiesiogiai skatina emigruoti net tuos, kurie dar turi vilties ir kabinasi į gyvenimą Lietuvoje. Tačiau neužkliūkime tik už A. Syso, jo siūlomi progresiniai mokesčiai paliestų tik dalį dirbančiųjų, o svarbiausia – kiek daugiau uždirbantys nėra A. Syso ir socialdemokratų rinkėjai.

Valdančioji koalicija, kuri jau skirstosi ministrų portfelius naujam politiniam sezonui, nusprendė, kad gali užsimoti dar plačiau. Paskutinėmis rudens sesijos dienomis Seime bus priimamas naujasis socialinis modelis. Sutinku, kad darbo santykiai Lietuvoje gali būti lankstesni, tai prisidės prie užsienio investicijų pritraukimo, galėsime sėkmingiau konkuruoti prieš kitas regiono valstybes. Tačiau kokia viso to kaina? Naujieji siūlymai akivaizdžiai gina verslininkų, bet ne valstybės ir dirbančiųjų teises.

Trumpai apie socialinį modelį ir apie tai, kas siūloma keisti. Socialinį modelį sudaro keturios dalys: darbo santykiai, socialinis draudimas, užimtumas, skurdo mažinimas. Iš siūlomų pakeitimų liūto dalis tenka darbo santykiams. Žmogui lyg jaukas numetama galimybė sudaryti įvairesnių darbo sutarčių, galimybė dirbti iš namų, lankstesnis darbo grafikas, supaprastinamas viršvalandinio darbo organizavimas. Jau svajojate, kaip dirbsite viršvalandžius iš namų? Neskubėkite.

Darbdavys nuspręs, iš kur jūs dirbsite, darbo grafiką sudarys darbdavys, o viršvalandžiai ir darbas švenčių dienomis bus apmokestinimas mažiau, nes bus skaičiuojamas nuo bazinio, o ne nuo faktinio atlyginimo. Valdantieji tiesiogiai nusispjauna į žmones, kurie aukoja šventes jų metu bandydami uždirbti papildomą pinigėlį šeimai. Juk daugiausiai tokių žmonių dirba prekybos centruose, dabar jų darbas bus apmokamas dar mažiau. Juk kam rūpi dirbantieji per šventes ir viršvalandžius, prie balsadėžės jie greičiausiai neateis.

Prie viso to darbdavys galės jus atleisti iš darbo be priežasties, už mažesnę išeitinę išmoka, be to, išmoka bus mokama iš specialaus fondo, tai reiškia, kad jūsų atleidimas darbdaviui nieko nereikš ir juolab nekainuos.

Jeigu jūs galvojate, kad valdantieji jau pakankamai pažemino jus, valdantieji taip negalvoja. Darbo stažas nebus skaičiuojamas, atostogų papildomų dienų nebegausite ir jūsų atsidavimas darbdaviui niekam nebeįdomus. Už atostogas jums išmoką paskaičiuos taip pat nuo bazinio atlyginimo, tai reiškia, kad nebesvarbu nei jūsų patirtis, nei jūsų sunkiai uždirbamas atlyginimas.

Socialiniame draudime pagrindinis pakeitimas yra pensijų indeksavimas, kas reiškia, kad pensijos kils kylant šalies ekonomikai. Šiam pakeitimui aš pritariu, užteks prieš kiekvienus rinkimus tik žadėti kelti pensijas. Sodros įmokos taip pat bus sumažintos ir įvestos mokėjimų lubos. Panašu, kad pakenkti dirbantiesiems negana, reikia dar pakenti ir valstybei, juk Sodros biudžeto deficitas tik 153 mln. eurų ir tai pagrindinė priežastis nekelti pensijų.

Užimtume pagrindiniai pakeitimai tai padidintos išmokos už nedarbą. Panašu, kad A. Sysas nepasiūlė nieko naujo, socialdemokratų politika tokia – toliau skatiname nedirbti, o dirbančiuosius įstumiame į kampą. Bedarbiai galės pasidžiaugti ne tik didesnėmis išmokomis, bet ir ilgesniu mokėjimų laikotarpiu.

Pabaigai, juokingiausia, kad dėl skurdo mažinimo pasiūlymų nėra. Mes esame viena skurdžiausių valstybių ES, blogiau tik Bulgarijoje ir Rumunijoje, bet valdantiesiems tai nė motais. Su skurdu koalicija kovoja keldama pašalpas, juk mūsų rinkėjui tai aktualiausia, o dirbantieji tebūnie darbdavio valioje, nei jūsų darbo patirtis, nei jūsų faktinis atlyginimas nebesvarbus.

Pamenate tą garsų socdemų šūkį „Svarbiausia žmogus“? Panašu, kad socialdemokratai į kitus rinkimus eis jau su šiek tiek modifikuotu šūkiu – „Dirbantis žmogus yra niekas“.

Gražių ir šiltų jums švenčių, dirbantieji, skubėkit dėkoti valdantiesiems už artėjantį Šv. Kalėdų stebuklą…

Seimo narys Remigijus AČAS

Komentarai

komentarų

KOMENTARŲ NĖRA

KOMENTUOTI